Papež Frančišek še okreva po hudi pljučnici

Foto: Pexels

Papež Frančišek še okreva po hudi pljučnici

Papež Frančišek, ki že četrti teden okreva v rimski bolnišnici Gemelli zaradi dvojne pljučnice, ostaja v stabilnem, a zapletenem zdravstvenem stanju. 88-letni poglavar katoliške cerkve, ki ima zgodovino kroničnih pljučnih težav, je bil hospitaliziran 14. februarja zaradi hudega bronhitisa, ki se je kasneje razvil v resno okužbo dihalnih poti.

Kljub intenzivni oskrbi in terapijam njegovo okrevanje ostaja negotovo. Vatikan poroča, da papež nadaljuje z dihalno in fizikalno terapijo, medtem ko praznovanja svetega leta in vsakodnevne dejavnosti v Vatikanu potekajo brez njega.

V soboto zjutraj je vatikanska tiskovna soba sporočila, da je papež preživel mirno noč in da se njegovo stanje ni poslabšalo. Frančišek, ki so mu kot mladeniču odstranili del enega pljuča, podnevi uporablja nosno cevko z visokim pretokom kisika, ponoči pa masko za neinvazivno mehansko prezračevanje.

V petek je 20 minut preživel v bolnišnični kapeli, kjer je molil in delal, kar nakazuje na rahlo izboljšanje njegove vzdržljivosti. Kljub temu zdravniki opozarjajo, da dolgotrajna hospitalizacija povečuje tveganje za sekundarne okužbe, piše Euronews. V začetku tedna je imel epizode akutne respiratorne odpovedi, zaradi česar so mu z bronhoskopijo očistili sluz iz pljuč. Zdravniško poročilo, ki ga pričakujejo pozneje v soboto, naj bi razjasnilo nadaljnji potek zdravljenja.

Vatikan deluje naprej, papež pošilja sporočila podpore

Medtem ko papež okreva, Vatikan nadaljuje z vsakodnevnimi dejavnostmi. Kardinal Pietro Parolin je v baziliki svetega Petra obhajal mašo za skupino za življenje in prenesel papeževo sporočilo, v katerem je papež Frančišek poudaril pomen varovanja življenja od rojstva do naravne smrti.

Sporočilo, naslovljeno na Gibanje za življenje, ki podpira alternative splavu, je pozvalo vernike k skrbi za nerojene, starejše in neozdravljivo bolne. V soboto zvečer bo kardinal Michael Czerny vodil molitve za papeževo zdravje, v nedeljo pa bo obhajal svetoletno mašo za prostovoljce, ki bi jo moral voditi Frančišek. Ti dogodki kažejo, da cerkev kljub papeževi odsotnosti ohranja svoj ritem.

Strokovnjaki, ki ne sodelujejo neposredno pri papeževi oskrbi, izražajo mešane ocene o njegovem stanju. Dr. Andrew Chadwick, specialist za intenzivno nego iz Oxforda, je dejal, da je dolgotrajna potreba po bolnišnični oskrbi zaskrbljujoča, saj kaže na resnost bolezni.

Nasprotno pa dr. Jeffrey Millstein z Univerze v Pennsylvaniji meni, da je spodbudno, da papež del dneva diha le s pomočjo kisika, a opozarja, da je njegovo stanje še vedno “negotovo” in da bo okrevanje, če bo uspešno, dolgotrajno. Ključno je, da se izogne novim poslabšanjem, kar bi lahko dodatno zapletlo situacijo. Vatikan ostaja zadržan glede napovedi, več podrobnosti pa bo znanih po sobotnem zdravniškem biltenu.

Portal24; Foto: Pexels