Papež Frančišek še v kritičnem, a nekoliko boljšem stanju
Papež Frančišek, 88-letni voditelj Katoliške cerkve, je v ponedeljek, 24. februarja 2025, ostal v kritičnem zdravstvenem stanju zaradi hude pljučnice, ki prizadene obe pljuči. Kljub temu so iz Vatikana sporočili, da njegovi zadnji laboratorijski testi kažejo rahlo izboljšanje, navaja AP. Argentinski papež, ki je že kot mladenič izgubil del enega pljuča, je hospitaliziran v rimski bolnišnici Gemelli od 14. februarja. Zdravniki opisujejo njegovo stanje kot stabilno glede na starost in že obstoječe zdravstvene težave, a napoved ostaja zadržana.
Vatikanski večerni bilten je bil tokrat bolj optimističen kot v preteklih dneh. Frančišek je zjutraj prejel evharistijo, popoldne pa nadaljeval z delom, med drugim je poklical župnika v Gazi, s katerim ohranja stik od začetka vojne, da bi izrazil svojo podporo. Iz bolnišnice poročajo, da od sobote ni imel respiratornih kriz, potreba po dodatnem kisiku pa se zmanjšuje. Rahla ledvična insuficienca, odkrita v nedeljo, za zdaj ne predstavlja večje grožnje.
Molitve za papeževo ozdravitev odmevajo po svetu
Na Trgu svetega Petra se je v ponedeljek zvečer zbrala množica vernikov, ki jih je kardinal Pietro Parolin, vatikanski državni tajnik, povabil k skupni molitvi rožnega venca za papeževo okrevanje. Deževno vreme ni ustavilo zbranih, ki so na istem odru, kjer običajno nagovarja Frančišek, izrazili upanje in solidarnost. “Kristjani že 2000 let molijo za papeža v času bolezni ali nevarnosti,” je dejal Parolin in dodal, da se molitve za Frančiška širijo z vsega sveta.
Škof Claudio Giuliodori je vodil čustveno mašo v kapeli, posvečeni Janezu Pavlu II., ki je prav tako preživel veliko časa v tej bolnišnici. Med približno 200 prisotnimi so bili zdravniki in medicinsko osebje, nekateri so v tišini pokleknili v molitvi. Obiskovalka Filomena Ferraro je izrazila žalost in upanje: “Papež Frančišek je dober papež. Pridružujemo se mu z molitvami, kaj drugega lahko storimo?”
Frančišek ostaja dejaven kljub bolezni
Kljub resnemu stanju papež ostaja dejaven. Poleg klica v Gazo je bral in podpisoval dokumente, Vatikan pa skoraj dnevno objavlja imenovanja novih škofov, čeprav so bila večinoma pripravljena vnaprej. Iz Vatikana sporočajo, da je Frančišek dobre volje, brez bolečin in ne potrebuje umetne prehrane. Njegova povezanost z verniki ostaja močna – pred dnevi je poklical duhovnika Gabriela Romanellija iz Gaze, ki vodi skupnost, ujeto v vojni, in se mu zahvalil za poslani videoposnetek.
Zdravniki opozarjajo, da pljučnica pri Frančišku predstavlja tveganje za sepso, resno okužbo, ki bi lahko zapletla njegovo stanje, a za zdaj o tem ni poročil. S 10 dnevi hospitalizacije je to zdaj najdaljši bolnišnični postanek Frančiška kot papeža, enako dolg kot leta 2021, ko so mu odstranili del debelega črevesa. Bolnišnica Gemelli, kjer se zdravi, ostaja kraj upanja in skrbi, saj verniki in osebje čakajo na novice o njegovem okrevanju.
Portal24; Foto: Pixabay/DEZALB