Papež Frančišek v Indoneziji opozarja na nevarnosti verskega ekstremizma

Papež Frančišek v Indoneziji opozarja na nevarnosti verskega ekstremizma

Papež Frančišek je v sredo med obiskom v Indoneziji, državi z največjo muslimansko populacijo na svetu, pozval tamkajšnje politične voditelje, naj se uprejo verskemu ekstremizmu. V svojem govoru je opozoril, da ekstremizem izkrivlja verska prepričanja ljudi z “prevaro in nasiljem”. Poudaril je, da je ključno zatreti tovrstne skrajne prakse ter krepiti medsebojno spoštovanje in zaupanje med različnimi verskimi skupnostmi. Frančišek je obljubil, da bo katoliška cerkev povečala svoja prizadevanja za medverski dialog v tej regiji, kjer so kristjani manjšina.

Papež je svoj nagovor podal na začetku 12-dnevnega potovanja po jugovzhodni Aziji, ki vključuje tudi obisk Papue Nove Gvineje, Vzhodnega Timorja in Singapurja. V svojem prvem govoru, ki ga je imel pred okoli 300 političnimi in verskimi voditelji v predsedniški palači Merdeka v Džakarti, je poudaril pomen skupnega boja proti ekstremizmu in nestrpnosti. Opozoril je, da so tovrstne grožnje resne, saj poskušajo zlorabljati vero za spodbujanje nasilja in delitev med ljudmi.

Indonezija in ekstremistični napadi v preteklosti

Indonezija, kjer živi približno 280 milijonov prebivalcev, od katerih je okoli 87 % muslimanov, je bila v zadnjih letih priča več nasilnim ekstremističnim napadom. Med odmevnejšimi incidenti sta bila samomorilska bombna napada v letih 2021 in 2022, povezana s skrajno skupino Jamaah Ansharut Daulah (JAD), ki jo navdihuje Islamska država. Ti napadi so bili usmerjeni proti krščanskim skupnostim in povzročili več ranjenih.

Predsednik Indonezije, Joko Widodo, je v svojem govoru izrazil hvaležnost papežu za njegova prizadevanja za mir, zlasti glede konflikta med Izraelom in Gazo. Widodo, ki se oktobra poslavlja z mesta predsednika po desetletju na oblasti, je poudaril pomen mirovnih prizadevanj in rešitve dveh držav v Palestini.

Topel sprejem in srečanje s predsednikom

Frančišek, ki ima zaradi zdravstvenih težav pogosto bolečine v kolenih in hrbtu, je v predsedniško palačo prispel v invalidskem vozičku. Ob njegovem prihodu so ga pozdravile množice, ki so mahale z majhnimi zastavicami Vatikana in Indonezije. Njegov obisk v Džakarti je zaznamovala tudi prisotnost častne straže, ki je zaigrala himne obeh držav.

Med srečanjem s predsednikom so se papež in Widodo posvetili vprašanjem ohranjanja miru v svetu, vendar nista podrobno razpravljala o vojni med Izraelom in Gazo. Frančišek je ob tem večkrat poudaril pomen preprečevanja manipulacije z vero, ki lahko vodi v razdelitve in nasilje, namesto v mir in sodelovanje.

Papež bo svoj obisk v Indoneziji nadaljeval z medverskim srečanjem v mošeji Istiklal, največji mošeji v jugovzhodni Aziji, kjer se bo srečal s predstavniki različnih verskih skupnosti.

[Vir: Reuters]; Porta24; Foto: Zajem zaslona/fotografija je simbolna