Papež Frančišek vztraja, da Evropa nima izrednih migrantskih razmer
Ob obisku francoskega pristaniškega mesta Marseille je papež Frančišek francoskega predsednika Emmanuela Macrona in druge evropske voditelje pozval, naj svoja pristanišča in meje odprejo ljudem, ki bežijo pred revščino in stiskami v svojih domovinah. Papež je jasno izrazil, da Evropa ni priča “izrednim situacijam” na področju migracij, temveč se mora soočiti z dolgoročno realnostjo in človeškostjo do migrantskih skupnosti.
Na konferenci sredozemskih katoliških škofov v Marseillu je papež izpostavil potrebo po empatiji do trpljenja številnih ljudi, ki iščejo boljše življenje. Prav tako je papež opozoril na odgovornost evropskih narodov, da zagotovijo dostojne in zakonite možnosti za vstop. Frančišek je kritiziral evropske države, ki so poskušale svoje meje pred migranti zapreti. Papež je ob tem pozval k večji solidarnosti in dobrodelnosti.
Obisk papeža Frančiška je sovpadal s trenutki političnih napetosti, ko se je italijanska vlada odzvala na nov val migrantov z grožnjo pomorske blokade Tunizije in pospešenim repatriacijam. Medtem je, da bi preprečila prehod migrantov iz Italije tudi francoska vlada na svoji južni meji okrepila patrulje.
Predsednik Macron, ki je papeža gostil na slikoviti promenadi Marseilla, se pripravlja na parlamentarne volitve v Evropski uniji naslednje leto. Macronova vlada je sicer zaostrila svoje stališče do vprašanj migracij in varnosti po kritikah francoske skrajne desnice. Macron si prizadeva za okrepitev zunanje meje EU in učinkovitejše deportacije tistih, ki jim je bil zavrnjen vstop.
Vprašanj emigrantske stiske
Papež Frančišek je svoje 10-letno papeško službovanje posvetil vprašanju migrantske stiske. Vprašanju je posvetil vse od svojega prvega potovanja na italijanski otok Lampedusa, da bi počastil utopljene migrante, do obhajanja maše na ameriško-mehiški meji in srečanja z mjanmarskimi begunci Rohingya.
Papež in Macron sta imela tudi zasebno srečanje ob robu Sredozemske škofovske konference. Vatikan je poudaril, da Frančišek ni na uradnem državniškem obisku v Franciji, ampak je obiskal Marseille v skladu s svojo politiko obiskovanja manjših skupnosti, kjer cerkev doživlja socialne izzive.
Obisk in poziv papeža prihaja v času, ko je množična migracija v Evropo ponovno pritegnila pozornost medijev. Prejšnji teden je v enem dnevu na obalo majhnega italijanskega otoka Lampedusa prispelo kar 7000 migrantov in so za kratek čas preseglo celo število prebivalstva otoka.
Papež Frančišek je zavrnil govorjenje o “izrednih razmerah”. Papež ob tem trdi, da je migracija dolgoročna realnost našega časa, ki zahteva modro upravljanje in humane evropske odzive. Prizadevanje za obvladovanje migrantskih tokov bi moralo temeljiti na razumevanju in solidarnosti, ne na strahu in izolacionizmu, je dejal.
vir Foto: STA