Papež o ameriških volitvah: Izbrati je treba manjše zlo

Papež Frančišek [Foto: Wikimedia/Long Thiên]

Papež o ameriških volitvah: Izbrati je treba manjše zlo

Papež Frančišek je ponovno poudaril pomembnost vesti pri političnih odločitvah, ko se je na tiskovni konferenci, 13. septembra 2024, ob vrnitvi iz skoraj dvotedenske turneje po jugovzhodni Aziji, dotaknil prihajajočih ameriških predsedniških volitev. Na krovu papeškega letala, najemnega leta Singapore Airlines, je papež izpostavil dilemo, s katero se soočajo ameriški volivci, in sporočil, da je včasih izbira političnega kandidata vprašanje “manjšega zla”.

Izbira med “manjšim zlom”

Med tiskovno konferenco je papež katoličane spodbudil, naj volijo v skladu s svojo vestjo. Poudaril je, da politična abstinenca ni sprejemljiva izbira: “V politični morali na splošno pravijo, da če ne voliš, ni dobro, je slabo. Moraš voliti in moraš izbrati manjše zlo.” To stališče odraža dolgotrajno moralno teologijo Cerkve, ki dovoljuje volivcem, da glasujejo za kandidata, ki predstavlja manjše zlo, ko noben od kandidatov ne podpira v celoti cerkvenih vrednot, zlasti tistih, povezanih z življenjem, poroko in versko svobodo.

Papež se je v svojih izjavah posredno dotaknil aktualne politične situacije v ZDA, ko je omenil dva vodilna kandidata – podpredsednico Kamalo Harris in nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. “Kaj je manjše zlo? Tista ženska ali tisti moški? Ne vem. Vsak po svoji vesti mora to misliti in narediti,” je izjavil.

Mnenja o splavu in priseljevanju

Papež Frančišek je bil na tiskovni konferenci tudi vprašan o stališču glede izbiranja med kandidatom, ki podpira splav, in drugim, ki zagovarja deportacijo migrantov. Novinarka CBS News Anna Matranga ga je izzvala z vprašanjem, kako naj se ameriški volivci odločijo med takšnima kandidatoma. Papežev odgovor je bil odločen: “Oba sta proti življenju – tako tisti, ki meče migrante, kot tisti, ki ubija dojenčke – oba sta proti življenju.” S tem je ponovil svoje dosledno stališče, da splav pomeni “umor”, in izrazil zaskrbljenost nad stališči kandidatov do priseljevanja.

Kamala Harris, ki je med kampanjo zagovarjala splav brez zakonskih omejitev, in Donald Trump, ki je pozval k deportaciji morda milijonov priseljencev, sta v ZDA tik pred volitvami 5. novembra udeležena v tesni predsedniški tekmi. Oba kandidata zagovarjata stališča, ki so v nasprotju z nauki katoliške Cerkve – Trump z ostrim pristopom do priseljevanja, Harris pa z zagovarjanjem neomejenega dostopa do splava.

Dolgoletni cerkveni nauk

Papeževe pripombe o “manjšem zlu” so povezane z dolgoletnim cerkvenim naukom, ki poudarja, da ko volivci nimajo izbire kandidata, ki v celoti podpira temeljna moralna načela Cerkve, je dovoljeno glasovati za tistega, ki bi povzročil manj škode. Cerkveni nauk poudarja, da temeljna vprašanja, o katerih ni mogoče razpravljati, vključujejo svetost življenja, pomen zakonske zveze in spoštovanje verske svobode. Kadar pa nobeden od kandidatov ne ustreza tem merilom, morajo volivci izbrati tistega, ki bo povzročil najmanj škode družbi in njenim vrednotam.

Papeževe trdne besede o splavu

Papež Frančišek je na isti tiskovni konferenci poudaril tudi znanstveno stališče, da se življenje začne ob spočetju, in ponovno izrazil svoje globoko prepričanje, da je splav umor. “Cerkev ne dovoljuje splava, ker je ubijanje, je umor. To je umor. In to nam mora biti jasno,” je odločno dejal Frančišek. To stališče je trdno utemeljeno v katoliškem nauku, kjer splav velja za nesprejemljivo dejanje proti človeškemu življenju.

Ameriški škofje so v svojem vodniku za volivce ponovno potrdili to prioriteto in zapisali, da splav ostaja najpomembnejša prednostna naloga, saj neposredno napada najbolj ranljive in brezglasne člane družbe ter vsako leto v ZDA uniči več kot milijon življenj.

Vprašanje priseljevanja in obisk na mehiški meji

Poleg vprašanja splava je papež Frančišek izpostavil tudi svojo skrb glede priseljevanja. Spomnil je na svoj prejšnji obisk na mehiški meji z ZDA, kjer je daroval mašo v bližini škofije El Paso, in dejal, da je “poslati migrante stran” ali jim ne omogočiti življenja “grešno”. Poudaril je, da ne sprejeti migrantov ali jih poslati stran predstavlja moralni problem, saj gre za odvzem možnosti za življenje in razvoj.

Papežev komentar o migracijah in splavu je prišel le tri dni po prvi predsedniški debati med Trumpom in Kamalo Harris, kjer sta bili obe temi v središču razprave. Medtem ko sta se kandidata v ZDA soočala na političnem odru, je bil papež Frančišek skoraj 10.000 milj stran na svoji turneji po jugovzhodni Aziji, ki je vključevala obisk Vzhodnega Timorja, Papue Nove Gvineje, Indonezije in Singapurja.

Vir: Catholic News Agency]; Portal24; Foto: Wikimedia/Long Thiên