Papež v Južnem Sudanu: Dovolj je bilo prelivanja krvi
Papež Frančišek je obiskal Južni Sudan. Tamkajšnjim voditeljem je sporočil, da proces doseganja miru in sprave zahteva nov začetek. Dejal je, da v državi, ki jo razdirajo boji za oblast in skrajna revščina.
“Prihodnje generacije bodo cenile ali izbrisale vaša imena iz spomina, odvisno od tega, kaj počnete zdaj,” je dejal v govoru oblastem in diplomatskemu zboru v Džubi.
“Dovolj je bilo prelivanja krvi, dovolj konfliktov, dovolj nasilja in medsebojnega obtoževanja, kdo je kriv, dovolj pomanjkanja skrbi za ljudi, ki si želijo miru. Dovolj je uničevanja, čas je za gradnjo,” je poudaril. Sveti oče je dejal, da “proces vzpostavljanja miru in sprave zahteva nov začetek.
V Argentini rojeni jezuit je v 12-milijonsko državo prispel v petek. Leta 2013 je v Južnem Sudanu izbruhnila krvava petletna državljanska vojna med rivalskima voditeljema Salvo Kiirom in Riekom Macharjem.
V konfliktu je umrlo okoli 380.000 ljudi, milijoni so bili razseljeni, gospodarstvo pa uničeno. Kljub mirovnemu sporazumu, podpisanemu leta 2018, se nasilje ni ustavilo, podžigajo ga politične elite.
“Nepošteni finančni sistemi”
Leta 2019, leto dni po mirovnem sporazumu, je papež Frančišek v Vatikanu sprejel politična tekmeca in pokleknil, da bi jima poljubil noge. Prosil ju je za spravo, močno sporočilo, ki je pustilo vtis v javnosti. Štiri leta pozneje obljube o miru ostajajo neizpolnjene. Zdi se, da je proces sprave zamrl, je papež izrazil svoje obžalovanje.
Papež je korupcijo obsodil naravnost. “Nepošteni finančni sistemi, skrivne spletke za bogatenje, klientelizem, pomanjkanje preglednosti: to so umazani ostanki človeške družbe,” je dejal.
Ob tem je izpostavil, da je v tej državi, ki se je osamosvojila leta 2011 in je najmlajša na svetu treba nujno poskrbeti za državljane. In sicer z ustrezno zdravstveno politiko, opismenjevanjem in usposabljanjem. Zavedajoč se njegovih “poštenih in odkritih” besed, je papež tudi posvaril oblasti, naj ne podležejo “napadu, da bi služili svojim interesom”, ampak da morajo “bogati viri države” služiti vsem.
Foto: STA
Ne spreglejte…
Papež mlade v Kongu pozval naj se borijo proti korupciji
“Računam na mlade v Afriki, ki jo bodo popeljali v boljšo prihodnost z manj vojn, trpljenja in korupcije,” je dejal papež Frančišek med obiskom v Kongu… več tukaj.