Parlamentarna preiskava Gen-I in Star Solarja: Zgolj formalnost?
Po več kot šestih mesecih čakanja je poslanec Gibanja Svoboda Tomaž Lah, predsednik parlamentarne preiskovalne komisije za Gen-I in Star Solar, končno sklical drugo sejo komisije. Seja, napovedana za ponedeljek, naj bi bila po njegovih besedah »kratka in le formalnost«, je Lah zaupal nekaterim poslanskim kolegom. Kljub temu, da komisija v tem času ni opravila omembe vrednega dela, predsednik za vodenje prejema zajeten finančni dodatek.
Tomaž Lah, sicer dokaj neznan poslanec z ozadjem v energetiki, je kot predsednik komisije uvrščen v 65. plačni razred, kar mu prinaša 5.853 evrov bruto osnovne plače mesečno. Brez te funkcije bi prejemal 891 evrov manj na mesec, kar pomeni, da je v šestih mesecih za vodenje komisije prejel dodatnih 5.346 evrov bruto. Po poročanju Info360 Lah na vprašanja o delu komisije ni odgovoril, prav tako ni razkril imena strokovnega sodelavca, ki naj bi mu pomagal.
Odsotnost preiskovalne vnem
Za zdaj ni videti prave volje za preiskovanje morebitnih nepravilnosti v Gen-I, ki ga je pred vstopom v politiko vodil premier Robert Golob, niti v njegovem zasebnem podjetju Star Solar ali državnem Borzenu. Prav tako se komisija ne loteva vprašanja domnevnega nezakonitega financiranja Gibanja Svoboda. Predsednik državnega sveta Marko Lotrič opozarja: »To je zelo nevaren precedens za delovanje demokracije in vladavine prava v Sloveniji. Parlamentarna preiskava je eno ključnih in redkih orodij zakonodajne veje za nadzor nad izvršno oblastjo in delovanjem državnih institucij.« Lotrič razmišlja o pozivu k bolj korektnemu vodenju preiskave, a se bo še posvetoval z državnimi svetniki
Komisija je sestavljena tako, da imata v njej večino Gibanje Svoboda in SD, medtem ko Levica in SDS ne sodelujeta, je za Info360 napisala Suzana Kos. SDS je že lani zahtevala zaslišanje 70 prič, vključno s Tomažem Lahom, a se to ni zgodilo, zato so se umaknili iz komisije. Po poročanju Info360 je Lah kljub temu vztrajal, da se ne bo izločil iz vodenja, in celo angažiral odvetnika za preverjanje zakonitosti zahteve SDS.
Ponedeljkova seja bo morda razkrila, ali gre za nov manever zavlačevanja. Kritiki opozarjajo, da takšno delovanje spodkopava kredibilnost vladajoče koalicije in vladavino prava. Lotrič dodaja: »Če vladajoča stranka ali koalicija sistematično onemogočata to preiskavo, s tem spodkopavata svojo kredibilnost in zlorabljata oblast.«
Portal24; Foto: Žan Kolman KPV