Pirc Musar za sodnika Sodišča EU predlaga Marka Bošnjaka
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je po zaključenem četrtem krogu pogovorov z vodji poslanskih skupin, predstavnikoma narodnih skupnosti in nepovezanima poslancema napovedala, da bo v Državni zbor (DZ) poslala predlog za imenovanje Marka Bošnjaka za sodnika na Sodišču Evropske unije (EU), piše MMC RTV SLO. Bošnjak, ki je po oceni predsednice deležen zadostne podpore med poslankami in poslanci, naj bi predlog prejel že jutri. Poleg tega bo Pirc Musar predlagala ponovno izvolitev Maje Brkan in Damjana Kukovca za sodnika na Splošnem sodišču EU, saj se jima mandat izteče 31. avgusta letos. Tudi njuna podpora v DZ je po posvetovanjih ocenjena kot zadostna.
Poleg sodniških imenovanj se je predsednica posvetovala tudi o drugem namestniku predsednice Računskega sodišča. Po poročanju MMC RTV SLO je na poziv za prijave prispelo tri kandidature, ki so izpolnjevale pogoje. Med kandidati je bil izbran Aleksej Šinigoj, vrhovni državni revizor na Računskem sodišču, ki se bo v prihodnjih dneh predstavil poslanskim skupinam, nato pa bo predsednica njegovo imenovanje uradno predlagala v DZ.
Guverner Banke Slovenije: Koalicija vztraja pri Saši Jazbec
Vprašanje imenovanja novega guvernerja Banke Slovenije ostaja nerešeno, čeprav koalicija še naprej podpira kandidatko Sašo Jazbec. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je po srečanju s predsednico poudarila: “V tem trenutku se dejansko o drugem nismo pogovarjali.” Podobno stališče sta izrazila tudi Jani Prednik (SD) in Matej Tašner Vatovec (Levica), ki sta potrdila, da je koalicija že več mesecev enotna glede kandidatke. Prednik je dodal: “Tu ni nobenih premikov ne v eno ne v drugo smer. Glede na to, da je predlog usklajen, pa pričakujemo, da bi morda v doglednem času poslala predlog v državni zbor.”
Kljub temu pa predsednica po prvem neuspelem poskusu z Antonom Ropom, ki v DZ ni dobil zadostne podpore, še ni poslala novega predloga. Banko Slovenije trenutno vodi viceguverner Primož Dolenc, saj se je mandat nekdanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu iztekel 8. januarja. Po poročanju MMC RTV SLO preboj pri iskanju kandidata, ki bi užival širšo podporo, še ni dosežen, kar nakazuje na nadaljevanje posvetovanj.
Varuh človekovih pravic: Iskanje kandidata se nadaljuje
Imenovanje novega varuha človekovih pravic ostaja eden največjih izzivov, saj je za izvolitev potrebna dvotretjinska večina v DZ. Urad predsednice je sporočil: “Po zaključenem četrtem krogu pogovorov je kljub izjemnim naporom, vloženim v iskanje dvotretjinske podpore, ki bi zadostovala za čimprejšnje imenovanje novega varuha človekovih pravic, predsednica republike ugotovila, da Katarina Bervar Sternad ali kateri od drugih prijavljenih kandidatov med poslankami in poslanci v Državnem zboru nima dovolj podpore za imenovanje.” Predsednica je zato že začela iskati nove možne kandidate.
Kritike
Avšič Bogovič je bila v izjavi kritična: “Pri varuhu človekovih pravic je zadeva še bistveno težja, glede na to, da je potrebna dvotretjinska večina, tu ima predsednica zagotovo težko nalogo, sploh glede na to, da vemo, kako polarizirani smo v tem trenutku, in da vemo, kaj desnim strankam v tem trenutku pomenijo človekove pravice – bore malo.” Kljub temu je izrazila optimizem, da bi lahko v tem mandatu našli ustrezno osebo. Po poročanju MMC RTV SLO je institucijo po izteku mandata Petru Svetini od 24. februarja začasno prevzel namestnik Ivan Šelih.
Predsednica ostaja odločena, da Slovenija potrebuje varuha, ki bo “poslanstvo zavzeto in dosledno izpolnjeval”. Medtem Tašner Vatovec meni, da Bervar Sternadova ne bo deležna zadostne podpore, in dodaja: “Predsednica razmišlja in bo razmišljala o alternativah, jaz upam, da ji bo uspelo.” Prednik pa je poudaril potrebo po kandidatu, ki bo pridobil tudi glasove opozicije, in izrazil upanje, da bo politika dozorela za hitro rešitev.
Portal24; Foto: Matjaž Klemenc/UPRS