Po brexitu: Nemčija in Francija želita nov dogovor o nezakonitih migracijah

Ograja, meja [Foto: Pexels/dowebber Amirz]

Po brexitu: Nemčija in Francija želita nov dogovor o nezakonitih migracijah

Nemčija in Francija sta izpostavili potrebo po vzpostavitvi novega vseevropskega dogovora z Združenim kraljestvom glede nezakonitih migracij in azila. V pismu, naslovljenem na Evropsko komisijo, sta nemška notranja ministrica Nancy Faeser in njen nekdanji francoski kolega Gérald Darmanin poudarila, da je brexit močno prizadel skladnost migracijskih politik med državami. Odsotnost urejenih poti med Združenim kraljestvom in schengenskim območjem je po njunih navedbah prispevala k povečevanju nepravilnih migracijskih tokov, predvsem v Rokavskem prelivu in Severnem morju.

Pismo, o katerem je prva poročala francoska tiskovna agencija AFP, predlaga, da bi lahko nova britanska vlada, pod vodstvom laburistov, prispevala k bolj konstruktivnemu sodelovanju z Evropsko unijo. Faeser in Darmanin ocenjujeta, da bi ta sprememba lahko pripeljala do konkretnih rezultatov pri urejanju migracijskih vprašanj, ki že dolgo bremenijo odnose med EU in Združenim kraljestvom. Predlagata, da bi Evropska komisija čim prej pripravila osnutek pogajalskega mandata, s katerim bi začela formalne pogovore o tem vprašanju.

Brexit in migracijski izzivi

Nemčija je s tem pismom prvič izrazila tako jasno podporo Franciji, ki si že več let prizadeva za dogovor med EU in Združenim kraljestvom glede azila in migracij. Francija je še posebej zainteresirana za rešitev problematike azilnih postopkov v bližini njenih pristanišč, kjer se migranti pogosto zbirajo z upanjem na prehod v Združeno kraljestvo. Doslej so britanske vlade, predvsem pod vodstvom konservativcev, zavračale predloge o obravnavi prošnje za azil na francoskem ozemlju, saj so se bale, da bi to spodbudilo še več nezakonitih vstopov v državo.

Pismo nemške in francoske notranje ministrice opozarja, da odsotnost zakonitih poti v Združeno kraljestvo spodbuja tihotapske mreže, kar vodi do številnih tragedij. Samo v tem mesecu je pri poskusu prečkanja Rokavskega preliva v dveh ločenih incidentih umrlo vsaj 20 ljudi. Po ocenah britanskih uradnikov je letos v Anglijo prek nedovoljenih poti prispelo več kot 22.000 beguncev in nezakonitih migrantov.

Odgovor Evropske komisije in prihodnji izzivi

Evropska komisija je doslej zavračala predloge za formalna pogajanja o nezakonitih migracijah z Združenim kraljestvom. Pod prejšnjo konservativno vlado v Združenem kraljestvu, ko so bili odnosi med EU in Združenim kraljestvom napeti zaradi vprašanj, povezanih s protokolom o Severni Irski, je komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson nakazala, da dogovor o nezakonitih migracijah ni prednostna naloga. Vendar bi se s spremembo britanske vlade lahko odprle nove možnosti za sodelovanje. Kljub temu se zdi, da so obeti za dogovor še vedno majhni, saj se Evropska komisija trenutno pripravlja na prehod na novo ekipo komisarjev, ki naj bi funkcijo prevzeli šele 1. decembra.

Vrh EU-Združeno kraljestvo je predviden šele za prihodnjo pomlad, po zamenjavi vodstva v glavnih institucijah Evropske unije. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je ob tem dejal, da komisija trenutno deluje nemoteno in da bo odgovor na pismo Nemčije in Francije pravočasno poslan ustreznim organom.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Pexels/dowebber Amirz