Po raketnem napadu Hutijev Izrael odgovoril z napadi na Jemen

ByAna Koren

19. decembra, 2024 , , , , , ,
[Foto: Pixabay/ArtTower/fotografija je simbolna]

Po raketnem napadu Hutijev Izrael odgovoril napadi na Jemen

Izraelske zračne sile so na prestolnico Jemna, Sano, in pristaniško mesto Hodeido, ki sta pod nadzorom uporniške skupine Huti izvedle obsežno serijo napadov. Napadi so sledili raketnemu napadu Hutijev na osrednji Izrael, kar je še dodatno zaostrilo že tako napet konflikt v regiji.

Hutiji, ki jih podpira Iran, so se do sedaj v veliki meri izognili intenzivnim vojaškim operacijam, kakršne so bile usmerjene proti palestinskemu Hamasu in libanonskemu Hezbolahu, poroča AP. Vendar pa so izraelski napadi tokrat zadeli več strateških točk, vključno z elektrarnami v prestolnici Sana in naftnim terminalom Ras Isa ob Rdečem morju. Huti so sporočili, da bodo podali uradno izjavo o nadaljnjih vojaških načrtih, kar nakazuje morebitno nadaljnje zaostrovanje konflikta.

Izraelska vojska je v izjavi zapisala, da so bile tarče izbrane zaradi njihove vojaške uporabe s strani Hutijev, vključno z domnevnimi tihotapskimi kanali za iransko orožje. Hodeida, ki je ključna za dobavo hrane v Jemen, pa je že dolgo pod drobnogledom zaradi sumov, da služi tudi za pretok orožja iz Irana.

Svetovna ladijska industrija in regionalna varnost

Napadi Hutijev na koridor Rdečega morja so močno vplivali na globalni ladijski promet. Od začetka vojne med Izraelom in Hamasom oktobra 2023 so Hutiji napadli približno 100 ladij, nekatere potopili, druge pa zasegli. Izraelski in ameriški vojaški viri opozarjajo, da ti napadi niso vedno povezani z Izraelom, temveč so pogosto usmerjeni tudi na nevtralne cilje.

Ameriške sile so že prej izvedle napade na Hutijeve vojaške objekte v Sani, medtem ko so v četrtkovem napadu sodelovali zgolj Izraelci, so zatrdili ameriški uradniki. Hutijeva vojaška strategija naj bi bila osredotočena na izsiljevanje prek napadov na ladje in zahodne cilje, da bi prisilili Izrael k umiku iz Gaze.

Vojna v Jemnu, ki traja že desetletje, je povzročila eno najhujših humanitarnih katastrof na svetu. Več kot 150.000 ljudi je bilo ubitih, vključno z mnogimi civilisti. Regija se spopada z izjemno lakoto in pomanjkanjem osnovnih življenjskih potrebščin. Napadi na Hodeido, ključnega pomena za dostavo hrane in pomoči, bi lahko še poslabšali stanje milijonov Jemencev, ki že trpijo zaradi posledic vojne.

Portal24; Foto: Pixabay/ArtTower/fotografija je simbolna