Po umiku estonskega veta EU uvaja višji DDV za Airbnb in Uber

ByMiha D. Kovač

30. oktobra, 2024 , ,
Uber [Foto: Pixabay/freestocks-photos]

Po umiku estonskega veta EU uvaja višji DDV za Airbnb in Uber

Evropska unija je naredila korak k zvišanju davka na dodano vrednost (DDV) za platforme, ki ponujajo kratkoročne najeme in deljenje prevozov, kot sta Airbnb in Uber. Korak je postal mogoč, potem ko je Estonija opustila svoje dolgoletno nasprotovanje načrtom o obdavčitvi spletnih platform, ki so do sedaj pogosto izognile strožjim davčnim pravilom. V skladu s sprejeto reformo pravil o DDV bodo platforme, ki omogočajo kratkoročne najeme in prevoze, po novem odgovorne za registracijo in plačevanje DDV, namesto da bi to breme padlo na končne uporabnike.

Estonija, kjer ima sedež tudi priljubljena aplikacija za deljenje prevozov Bolt, je v preteklosti nasprotovala reformi zaradi bojazni pred nepravičnim obremenjevanjem manjših podjetij in posameznikov, ki uporabljajo te platforme. Estonski predstavniki so trdili, da bi novi predpisi lahko prizadeli prav te majhne ponudnike, ki nimajo dovolj sredstev in znanja za izpolnjevanje zahtev po DDV. Po dolgotrajnih pogajanjih so estonske skrbi glede upravnih bremen omilili z dodajanjem daljšega prehodnega obdobja, ki bo omogočalo prostovoljno registracijo za DDV do julija 2028, obvezno pa bo to šele januarja 2030.

Digitalne platforme kot tarča davčnih reform

Novi predpisi bodo obvezali digitalne platforme, kot so Airbnb, Vrbo in Uber, da same poskrbijo za DDV registracijo in plačilo davka, kar naj bi zmanjšalo primere davčnih izogibanj. Omenjena reforma, ki je bila prvič predstavljena decembra 2022, je vključevala dolga pogajanja, saj ima vsaka od 27 članic EU pravico veta, kar je doslej večkrat blokiralo uvedbo tega ukrepa.

Podporniki predloga, zlasti predstavniki konvencionalne hotelske industrije, trdijo, da bo reforma zmanjšala nelojalno konkurenco. Tradicionalne nastanitvene storitve so že dlje časa obremenjene z DDV, medtem ko digitalne platforme, ki omogočajo najeme prek spleta, pogosto niso bile deležne enake obravnave.

Vendar pa so se pojavili tudi nasprotniki. Evropsko združenje počitniških hiš, v katerem sta med člani tudi Airbnb in Vrbo, je izrazilo zaskrbljenost, da bi nova pravila lahko povzročila dvojno obdavčitev ter prizadela manjše ponudnike in platforme, ki niso tako finančno močne. EHHA opozarja, da bi dvig DDV lahko povzročil povišanje cen v potovalnem sektorju, kar bi prizadelo tako ponudnike kot uporabnike.

Madžarsko predsedstvo EU, ki trenutno vodi pogovore med državami članicami, je na družbenem omrežju X objavilo načelni dogovor, ki ga bodo finančni ministri uradno potrdili na srečanju 5. novembra. Gre za zadnji korak v širši strategiji Bruslja, da digitalne storitve vključi v obstoječi regulativni okvir EU, ki je že marca letos obsegal izboljšanje pravic delavcev na platformah, kot sta Uber in Deliveroo.

Portal24; Foto: Pixabay/freestocks-photos