Pogajanja v Dohi: Nova prizadevanja za premirje v Gazi
V Dohi se je začel nov krog pogajanj, katerih cilj je doseči premirje v vojni v Gazi in preprečiti, da bi spopadi prerasli v regionalni konflikt. Število žrtev na palestinskem ozemlju je namreč preseglo mejnik 40.000, kar je sprožilo še večje mednarodno zaskrbljenost. Posredniki iz ZDA, Katarja in Egipta so se v četrtek popoldne srečali z izraelsko delegacijo, pogovori pa naj bi se nadaljevali tudi danes. Hamas, palestinska teroristična skupina, v pogovorih ne sodeluje neposredno, kar zmanjšuje možnosti za kakršenkoli dogovor.
Hamas in Izrael sta prejšnji mesec načeloma sprejela trifazni načrt, ki ga je maja predlagal ameriški predsednik Joe Biden. Kasnejše zahteve po spremembah in pojasnilih so pogovore sicer privedle v slepo ulico. Med odprtimi vprašanji so izraelska vojaška prisotnost na meji med Gazo in Egiptom, zaporedje izpustitev talcev ter vračanje civilistov v severno Gazo. Kljub temu pa so trenutna prizadevanja za pogajanja postala še bolj pomembna po nedavnih atentatih na vodilne figure Hezbolaha in Hamasa, kar povečuje nevarnost širšega regionalnega konflikta.
Vojna v Gazi traja že deset mesecev
Vojna v Gazi, ki traja že deset mesecev, je dosegla nov vrh smrtonosnosti, pri čemer je v zadnjih 24 urah v izraelskih zračnih napadih umrlo še 40 ljudi. Število smrtnih žrtev na tem območju zdaj znaša 40.005, kar predstavlja skoraj 2 odstotka prebivalstva Gaze. Zaradi tega je ta konflikt eden najbolj smrtonosnih v 21. stoletju in najbolj krvav v zgodovini izraelsko-palestinskega spora. Še dodatnih 10.000 ljudi naj bi bilo še vedno pod ruševinami, mnogi pa so umrli zaradi posledic vojne, kot so bolezni in lakota, kar ni vključeno v uradne podatke.
Medtem pogajanji v Dohi, je izraelska vojska nadaljevala svojo ofenzivo v južnem delu Gaze, kjer so poročali o topniških in zračnih napadih. Izraelski premier Benjamin Netanyahu je bil obtožen, da namerno sabotira pogajanja za lastne politične koristi, čeprav je razširil mandat svoje pogajalske skupine, preden so odpotovali v Doho.
Prvi dan pogovorov je bil po besedah ameriških uradnikov konstruktiven, čeprav ostajajo velike razlike med stranema. Mednarodni voditelji, kot je britanski zunanji minister David Lammy, so poudarili nujnost sklenitve dogovora, ki bi ne le zaščitil civiliste v Gazi, temveč tudi zmanjšal napetosti na širšem območju Bližnjega vzhoda. Lammy je izjavil, da bi prihodnji dnevi lahko opredelili prihodnost regije in da je v interesu obeh strani, da dosežejo dogovor čim prej.
Medtem so v Tel Avivu družine in prijatelji izraelskih talcev, ki so še vedno ujeti v Gazi, protestirali pred sedežem vladajoče stranke Likud, zahtevajoč hitro sklenitev dogovora za izpustitev njihovih bližnjih. Hamas je vojno sprožil 7. oktobra z napadom na Izrael, v katerem je bilo ubitih okoli 1200 ljudi, še 250 pa jih je bilo ujetih za talce.
[Vir: Euractiv]; Portal24; Foto: Zajem zaslona