Pogovor z dojenčkom, prispeva k razvoju njegovih možganov
Reden pogovor med starši in njihovim dojenčkom bi lahko pomembno prispeval k oblikovanju strukture otrokovih možganov, ko se ti razvija. Raziskovalci z britanske univerze East Anglia, so razložili, da so nevroni pri zelo majhnih otrocih, ki se redno pogovarjajo, bolj učinkoviti.
Skeniranje je razkrilo, da predeli možganov, ki vključujejo več delov možganske skorje, vsebujejo višjo koncentracijo mielina. To so deli, ki so odgovorni za obdelavo govora, jezika in kompleksnih funkcij. Je mehka bela večplastna ovojnica. Sestavljena je iz lipidov in beljakovin, ki ovija nevrone in jim omogoča hitrejše in učinkovitejše pošiljanje sporočil.
Ni znano, ali je dodatni mielin odgovoren za jezikovne sposobnosti dveinpolletnika, a znanstveniki menijo, da bi lahko bil zelo pomemben. Mielin, ovit okoli nevrona, naj bi spominjal na lepilni trak, nameščen na cev z luknjami. Pomaga nevronu, da prejme več signalov na poti od točke A do točke B. S tem okrepi povezavo z drugimi nevroni.
Sporočilo staršem: pogovarjajte se z otroki, to jim oblikuje možgane
Čeprav morajo znanstveniki omenjene procese dodatno preučiti, je sporočilo staršem in drugim skrbnikom otrok jasno. Pogovarjajte se s svojim dojenčkom, svojim zelo majhnim ali malo starejšim otrokom, pogovarjajte se. Poleg tega, da vas otrok posluša in sliši, kar govorite, vpliva na njegove možgane in jih tako oblikuje.
Sporočilo je preprosto. A v okviru študije se je pokazalo, da več govora in pogovora z otrokom nista vedno spodbudila večje učinkovitosti nevronov v njegovih možganih. Zato so se znanstveniki odločili, da na 140 zelo majhnih otrocih in dojenčkih za tri dni namestijo mini snemalne naprave. Skozi tisoče ur zvočnih posnetkov so slišali, kaj otroci poslušajo vsak dan.
Nato je bila nekaj več kot polovica otrok podvržena magnetni resonanci med spanjem. Pokazalo je, da je bila med šestmesečnimi dojenčki večja količina vsakodnevnega govorjenega jezika povezana z manj mielinizacije. To je nasproten rezultat kot pri dveletnih otrocih.
Razvoj otrokovih možganov poteka skozi več stopenj
Čeprav je bil rezultat za znanstvenike nepričakovan, so pojasnili, da razvoj otrokovih možganov naravno poteka skozi več stopenj. Včasih so njihovi možgani zaposleni z gradnjo novih celic, drugič pa s čiščenjem celic, ki so jih že zgradili.
Zdi se, da je v prvih nekaj letih rast tega pomembnega organa najpomembnejša. Do drugega leta otrokovi možgani dosežejo 80 odstotkov možganske prostornine odraslega človeka.
Podatki kažejo, da je pogovor z otrokom pri šestih mesecih enako pomemben kot s starejšim otrokom pri 30ih mesecih. Toda ta pogovor drugače vpliva na otrokove možgane, ker so v drugačnem stanju.
O tem je trenutno mogoče le ugibati. Strokovnjaki pravijo, da je možno, da če je šestmesečni dojenček zelo pogosto izpostavljen nagovarjanju in govorjenju staršev, to lahko upočasni mielinizacijo. A hkrati spodbudi rast možganov.
Otrokova izpostavljenost govoru je pomembna za besedišče in jezikovno obdelavo
Saloni Krishnan, znanstvenik, ki ni bil vključen v študijo, je povedal, da je treba narediti več raziskav, da bi bolje razumeli vlogo mielina pri učenju.
Pravi, da še ni povsem jasno, ali je večja mielinizacija v teh predelih možganov pomembna za prihodnji jezik ali kognitivni razvoj ali pa je to stabilen vzorec v otroštvu. Kljub temu so številne študije pokazale, da je otrokova izpostavljenost govoru in jeziku pomembna za njegovo prihodnje jezikovno procesiranje, za besedišče, slovnico in verbalno sklepanje.
Le nekaj ur po rojstvu otrokovi možgani kažejo znake, da se že učijo jezikovnih zvokov Tako imenovani otroški govor je dolgoročno povezan z izboljšanimi jezikovnimi sposobnostmi. Še več, prejšnje študije so pokazale, da otroci, stari od štiri do šest let, ki se več pogovarjajo z odraslimi, kažejo tudi večjo mielinizacijo v predelih možganov, povezanih z jezikom.
Raziskovalci poudarjajo, da je treba narediti več raziskav, da bi bolje razumeli, kako takšne strukturne spremembe v določenem trenutku vplivajo na učenje jezikov. Vsekakor vsi pravijo eno: otroci vsrkajo veliko več tega, kar rečete, kot si mislite.