Policija zaradi obtožb o vmešavanju v delo Policije ovadila premierja Goloba
[MMC RTV SLO] – Policija je zaradi domnevnega vmešavanja v delo Policije kazensko ovadila predsednika vlade Roberta Goloba. Ovadbo, ki jo je prejelo specializirano državno tožilstvo, je vložila Policija, ki že skoraj dve leti vodi predkazenski postopek v zvezi s trditvami nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar. Slednja je že decembra 2022 opozorila na pritiske premierja na delo policije, kar je postalo predmet dolgotrajne preiskave.
Policija po pregledu dokazov in izjav, ki so jih zbrali med postopkom, ocenila, da je bila podlaga za kazensko ovadbo ustrezna. Medtem sta tako Bobnar, kot Golob, podali nasprotujoče si izjave v zvezi z dogajanjem, ki ga Bobnar povezuje z neprimernim vmešavanjem v delo policije.
Tatjana Bobnar je decembra 2022, tik pred svojim odhodom s položaja notranje ministrice, javno izpostavila problem političnega vmešavanja v delo policije z besedami: “Politika mora ostati pred vrati generalnega direktorja policije.” Bobnar je že takrat o zaznanih pritiskih obvestila tako državno tožilstvo kot tudi Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK).
Navedla je, da so pritiski prihajali s strani premierja Goloba, ki ji je po njenih besedah omenil nezadostno čiščenje policije pod vodstvom Boštjana Lindava, tedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije. Premier naj bi bil v stiku z direktorjem Nacionalnega preiskovalnega urada, Darkom Muženičem, kar je po mnenju Bobnarjeve predstavljalo poseg v delovanje policije.
Golob zavrača obtožbe
Robert Golob je obtožbe zavrnil in jih označil za “halucinacije.” Ob tem je pojasnil, da je bila njegova komunikacija z Bobnarjevo jasna in da je imela eno samo nalogo, “očiščevanje policije janšistov.” Dodal je, da bo tudi sam pričal pred preiskovalno komisijo, kjer namerava predstaviti dokaze, ki po njegovih besedah kažejo na neresničnost trditev Bobnar.
Do danes premier Golob še ni nastopil pred preiskovalno komisijo, a se je po poročanju medijev sestal s kriminalisti, kar je potrjeno z dejstvom, da je tožilstvo konec avgusta obvestilo KPK, da ni več zadržkov, da se premier seznani s spisom o tej zadevi.
Po vložitvi kazenske ovadbe ima tožilstvo več možnosti. Lahko vloži neposredno obtožnico, zahteva sodno preiskavo, v kateri bi skušalo zbrati dodatne dokaze, ali pa se odloči, da pregon zaključi in ovadbo zavrže. Po informacijah N1 je premier Golob ovaden zaradi suma storitve korupcijskega kaznivega dejanja, medtem ko je po poročanju 24ur.com vložitev ovadbe zoper Goloba zahtevala višja državna tožilka Blanka Žgajnar, ki usmerja preiskavo.
Odvetnik Zdolšek: Obtožbe niso resnične
Golobov odvetnik Stojan Zdolšek meni, da obtožbe zoper premierja ne temeljijo na dejstvih in so politično motivirane. “V Golobovih izjavah ni elementov kaznivega dejanja,” je izjavil Zdolšek za STA. Dodal je: V primeru, kot je ta, ko gre za očiten napad političarke, ki je bila policistka in ministrica za notranje zadeve, bi moralo biti tožilstvo zelo previdno pri obravnavi ovadbe. Kaj hitro se lahko izkaže, da posamezne trditve, ki so podlaga ovadbe, niso resnične. Tako kot na primer tista o vmešavanju premierja v aretacijo vohunov.”
Premier Robert Golob se bo, kot je napovedal njegov kabinet, odzval na kazensko ovadbo v sredo ob 8.45 v državnem zboru, kjer bo predstavil svoje stališče v zvezi z obtožbami o vmešavanju v delo policije. Nadaljnji potek dogodkov bo odvisen od odločitve tožilstva, ki bo moralo oceniti zbrane dokaze in določiti nadaljnje ukrepe.
Portal24; Foto: Žan Kolman / KPV