Politična kriza v Južni Koreji: Predsednik razglasil vojno stanje

ByAna Koren

3. decembra, 2024 , ,
Foto: Pixabay

Politična kriza v Južni Koreji: Predsednik razglasil vojno stanje

Južnokorejski predsednik Yoon Suk Yeol je v presenetljivem poznonočnem televizijskem nagovoru, ki ga je predvajala televizija YTN, razglasil vojno stanje. Gre za prvo tovrstno potezo po letu 1980, kar je povzročilo šok in negotovost med prebivalci države, ki je od takrat veljala za demokratično.

Tiskovna agencija Yonhap je poročala, da bo vojno stanje vplivalo na delovanje demokratičnih institucij, saj bodo aktivnosti parlamenta in političnih strank prepovedane. Mediji in založniki bodo podvrženi strogi vojaški cenzuri, poroča Reuters. Predsednik Yoon je svoj ukrep utemeljil z izkoreninjenjem tako imenovanih “prosevernokorejskih protidržavnih sil”, čeprav ni podal konkretnih podrobnosti o grožnji ali o tem, kdo te sile sestavlja.

Yoon je izjavil: “Razglasim vojno stanje, da zaščitim svobodno Republiko Korejo pred grožnjo severnokorejskih komunističnih sil in izkoreninim protidržavne sile, ki ropajo svobodo in srečo naših ljudi.”

Kljub izjavljenemu poudarku na nacionalni varnosti ni omenil neposredne nevarnosti iz Severne Koreje, ampak se je osredotočil na notranje politične nasprotnike, zlasti opozicijsko Demokratsko stranko (DS).

Politična kriza in ekonomske posledice

Yoonova odločitev prihaja v času zaostrenih odnosov med vlado in opozicijo. Demokratska stranka, ki ima večino v parlamentu, je predlagala odstavitev visokih tožilcev in zavrnila vladni proračun. Predsednik je opoziciji očital, da zlorablja parlamentarno večino za destabilizacijo države.

Razglasitev vojnega stanja je takoj sprožila tudi ekonomske posledice. Korejski won je močno upadel v primerjavi z ameriškim dolarjem. Slednje pa je povzročilo negotovost tudi na finančnih trgih. Uradnik centralne banke je napovedal možnost intervencij za stabilizacijo trga, če bo potrebno.

Lee Jae-myung, vodja Demokratske stranke, je potezo označil za uničujočo za južnokorejsko demokracijo in gospodarstvo. V živo je nagovoril državljane, naj pridejo v državni zbor in izrazijo nasprotovanje: “Tanki, oklepniki in vojaki bodo vladali državi. Gospodarstvo Republike Koreje se bo nepopravljivo sesulo.”

Bela hiša in poveljstvo ameriške vojske, ki ima v Južni Koreji nameščenih približno 28.500 vojakov, se na dogajanje zaenkrat nista odzvala. Ameriški vojaki so tam prisotni zaradi zaščite pred potencialnimi grožnjami iz Severne Koreje.

Portal24; Foto: Pixabay