Poljska spreminja zakon o splavu: Preprostejši postopki in večja pravna zaščita za zdravnike
Poljska vlada je v petek objavila nove smernice, namenjene olajšanju dostopa do varnega in zakonitega splava, kar predstavlja pomemben premik v zakonodaji te močno katoliške države. Pred tem je bila zakonodaja izjemno restriktivna, saj je splav omogočala le v primerih nosečnosti, ki so bile posledica posilstva, incesta ali pa so predstavljale izjemno nevarnost za zdravje nosečnice. Kljub temu so zdravstveni delavci pogosto zavračali izvedbo splava iz strahu pred kazenskim pregonom, kar je povzročilo več smrtnih primerov po vsej državi.
Sedanja vlada premierja Donalda Tuska je obljubila, da bo liberalizirala zakon, vendar pa predlog, ki bi omogočal splav do 12. tedna nosečnosti, ni zbral zadostne podpore v parlamentu. Kljub temu vlada ni opustila svojih prizadevanj in je uvedla nove smernice, ki ponovno potrjujejo zakonitost postopka splava iz zdravstvenih razlogov in zmanjšujejo ovire za ženske, ki potrebujejo tovrstno zdravstveno oskrbo.
Spremembe v postopkih in odgovornosti zdravnikov
Ena ključnih sprememb, ki jih prinašajo nove smernice, je poenostavitev postopka za pridobitev zakonitega splava. Po novem je dovolj, da en zdravnik specialist, kot je kardiolog, endokrinolog ali psihiater, izda priporočilo za splav. To pomeni, da ni več potrebno pridobivati dodatnih mnenj drugih zdravnikov, kar je prej povzročalo zamude in dodatno zapletalo situacijo.
Vladne smernice jasno določajo, da zdravniki, ki izvedejo splav na podlagi priporočila enega specialista, ne bodo kazensko odgovorni. To naj bi zmanjšalo nepripravljenost zdravstvenih delavcev, da bi izvedli poseg zaradi strahu pred kazenskimi sankcijami, ki so se v preteklosti izkazale za resno oviro pri zagotavljanju zdravstvene oskrbe ženskam v stiski.
Ministrica za zdravje Izabela Leszczyna je poudarila, da morajo bolnišnice, ki imajo pogodbo z nacionalnim zdravstvenim skladom, spoštovati predpise in zagotoviti prekinitev nosečnosti na podlagi zdravniške napotnice. V primeru, da tega ne storijo, jim grozi visoka globa do 500.000 zlotov (približno 115.000 evrov) ali celo izguba pogodbe z zdravstvenim skladom.
Protesti
Smernice so odgovor na množične ulične proteste, ki so izbruhnili po odločitvi sodišča leta 2020, ko je bila odpravljena določba, ki je dovoljevala prekinitev nosečnosti zaradi hudih in nepopravljivih okvar ploda. Ta odločitev je v javnosti povzročila ogorčenje in množične demonstracije, ki so potekale po vsej državi.
Kljub novim smernicam pa ostaja veliko vprašanj odprtih. Zdravniki se še vedno soočajo s pritiskom in strahom pred pregonom, kar bi lahko vplivalo na izvajanje splava v praksi. Poleg tega ostaja vprašanje, ali bo vlada v prihodnosti uspela zbrati zadostno podporo za celovito liberalizacijo zakonodaje o splavu, kar je bilo doslej neuspešno.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik