Poljska vlada naredila radikalno potezo. Opozicija: Državo potiskajo v državljansko vojno
Poljska vlada je naredila radikalno potezo, opozicija ocenjuje, da to državo potiska v državljansko vojno. Poljski predsednik Andrzej Duda je pred parlamentarnimi volitvami jeseni podprl ustanovitev komisije za preiskavo “ruskega vpliva na Poljskem”. Opozicija in številni pravniki odločitev medtem opisujejo kot “neustavno in stalinistično”.
Celotna opozicija (leva, sredinska in celo skrajna desnica) je soglasno napovedala, da pri delu komisije, ki pomeni “konec demokracije” na Poljskem in potiska državo v “državljansko vojno” ne bodo sodelovali.
Devetčlanska komisija, ki jo bo izvolil spodnji dom parlamenta, v katerem prevladuje nacionalistični tabor, bo lahko odločala, ali so politični voditelji države med letoma 2007 in 2022 padli pod ruski vpliv. Komisija jih bo lahko obsodila brez učinkovite sodne presoje, opozarjajo opazovalci. Kritiki menijo, da ustanovitev novega organa krši ustavna načela o delitvi politične in sodne oblasti.
Politiku, ki je spoznan za krivega, grozi prepoved opravljanja javnih funkcij za 10 let
V skladu z zakonom se politiku, ki je spoznan za krivega, lahko za 10 let prepove opravljanje javnih funkcij, povezanih z dostopom do javnih financ in tajnih podatkov. Tako se mu lahko “prepreči, da bi ponovno deloval pod ruskim vplivom v škodo interesom Republike Poljske”.
Vodjo komisije, katere člani ne odgovarjajo za svoje odločitve bo imenoval poljski premier Mateusz Morawiecki.
Vladajoča stranka meni, da je takšna komisija ključna za odpravo ruskega vpliva na Poljsko, zvesto zaveznico Ukrajine. “Upam, da bo parlament odgovorno izbral člane komisije,” je v ponedeljek dejal Andrzej Duda. Z izjavo je nakazal, da je podpisal zakon, sprejet pred tremi dnevi v parlamentu. Parlament obvladuje vladajoča stranka Pravičnost in pravičnost (PiS) in njeni zavezniki.
Predsednik, ki je tudi sam del večine, je napovedal, da bo poljskega premierja pozval, naj Evropskemu svetu predlaga ustanovitev preiskovalne komisije o ruskem vplivu “na evropski ravni”.
Opozicijski politiki so zakon poimenovali “Lex Tusk” in trdijo, da je cilj zakona odstraniti vodjo Državljanske platforme (PO) in nekdanjega premierja Donalda Tuska s političnega prizorišča pred volitvami, ki bodo oktobra oz. novembra. Tusk je dejal, da verjame, da je namen komisije njegova “odprava”.
Vladajoča stranka PiS pravi, da je liberalna opozicijska stranka PO dovolila, da je Poljska postala nevarno odvisna od ruskih fosilnih goriv, medtem ko je bila PO v vladi od leta 2007 do 2015, kar sproža vprašanja o tem, ali je na člane stranke vplivala Moskva.