Poljski predsednik ponuja gostoljubje ameriškim enotam
Poljski predsednik Andrzej Duda je izrazil pripravljenost svoje države, da prevzame vlogo gostiteljice ameriških vojaških enot, če se Nemčija odloči zavrniti nadaljnje sodelovanje z Združenimi državami Amerike. Izjava prihaja kot odziv na stališča novoizvoljenega nemškega kanclerja Friedricha Merza, ki je po zmagi na nemških volitvah poudaril, da ameriški predsednik Donald Trump Evropi ne posveča dovolj pozornosti, piše Politico. Merz je ob tem pozval k večji samostojnosti Evrope na področju obrambe, kar je sprožilo razpravo o prihodnosti transatlantskih odnosov.
V intervjuju za televizijo Polsat News je Duda jasno izrazil svoje stališče: “Če Nemčija ne želi ameriških vojakov na svojem ozemlju in ne vidi prihodnosti v partnerstvu z ZDA, smo mi pripravljeni to vlogo prevzeti z največjim veseljem. Zanima me, da bi vse sodelovanje, ki ga Nemčija trenutno ima z ZDA, prenesli na Poljsko.” Njegove besede odražajo željo Poljske, da še poglobi že tako tesne vezi z Washingtonom, ki velja za ključnega zaveznika v regiji.
Dvom o evropski varnosti brez ZDA
Duda se je v pogovoru dotaknil tudi Merz- evega namiga, da bi Evropa morda morala iskati alternativo Natu, kar je poljski predsednik označil za vprašljivo idejo. “Nato brez ZDA? Teoretično je vse mogoče, a kakšen bi bil smisel? Varnostno zavezništvo brez najmočnejše svetovne sile bi ponujalo zgolj iluzorna jamstva,” je dejal. Poudaril je zgodovinsko vlogo ZDA kot zanesljivega partnerja, ki je v preteklih stoletjih večkrat odločilno vplival na izid oboroženih spopadov v Evropi. “To smo videli v prvi in drugi svetovni vojni – ZDA so sposobne preobrniti situacijo in zagotoviti mir,” je dodal.
Na Poljskem sicer zunanjo in vojaško politiko vodi vlada pod vodstvom premierja Donalda Tuska, ki je v nasprotju z Dudom, a prav tako naklonjen tesnemu sodelovanju z ZDA. Tusk je v zadnjih mesecih aktivno sodeloval na evropskih srečanjih, kjer voditelji iščejo skupne odgovore na varnostne izzive, še posebej v luči negotovosti glede ameriške politike. Medtem je Duda nedavno obiskal ZDA, kjer se je udeležil konservativne konference CPAC in na kratko srečal s predsednikom Trumpom, kar nakazuje na njegovo proaktivno držo v odnosih z Washingtonom.
Duda je v intervjuju komentiral tudi Trumpove izjave o Ukrajini, kjer je ameriški predsednik zahteval dogovor o mineralnih virih kot povračilo za obsežno pomoč Kijevu. “Amerika je vložila ogromno denarja v Ukrajino in ima pravico pričakovati nekaj v zameno. Trumpa bolj skrbi, da Ukrajina ne bi končala v rokah Rusije,” je dejal Duda, s čimer je zavrnil bojazni, da bi ZDA “prodale” Ukrajino. Poljska tako ostaja v ospredju kot zvesta zaveznica ZDA, pripravljena izkoristiti vsako priložnost za krepitev svoje vloge v regiji.
Portal24; Foto: Wikimedia/Radoslav Czarnecki