Poljski premier napovedal pol milijonsko vojsko in jedrsko orožje
Poljski premier Donald Tusk je v petek v parlamentu napovedal obsežno vojaško širitev, s katero želi Poljska v luči naraščajočih napetosti z Rusijo okrepiti svojo obrambno sposobnost. Država si bo prizadevala za dostop do jedrskega orožja in uvedla obvezno vojaško usposabljanje za vse moške, da bi zgradila 500.000-člansko vojsko. Odločitev prihaja v času, ko Evropa z zaskrbljenostjo spremlja morebitne spremembe v ameriški zunanji politiki pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa, ki naj bi se zbližal s Kremljem in odmikal od tradicionalnih zavezništev.
Tusk je poudaril, da Poljska ne more ostati omejena na konvencionalno oborožitev. “Gre za tekmo za varnost, ne za vojno,” je dejal in kot primer navedel Ukrajino, ki se je odpovedala jedrskemu arzenalu, zdaj pa se bori proti ruski agresiji. Poljska že vodi resne pogovore s Francijo o možnosti vključitve pod francoski jedrski dežnik, kar je predlagal predsednik Emmanuel Macron kot del širše evropske obrambne strategije.
Jedrsko orožje kot odgovor na negotovost
Geopolitični premiki, zlasti dvomi o zanesljivosti zavezništva z Združenimi državami, so Poljsko spodbudili k razmisleku o jedrski oborožitvi. Tusk je izpostavil, da država potrebuje najsodobnejše zmogljivosti, vključno z nekonvencionalnim orožjem, da bi se učinkovito zoperstavila morebitni grožnji, piše Politico. “Poljaki ne bomo sprejeli filozofije nemoči, če se Trump odloči prilagoditi svojo politiko,” je bil jasen premier. Ob tem je dodal, da Poljska še naprej stavi na tesne vezi z Natom in ZDA, a hkrati išče alternative za zagotavljanje lastne varnosti.
Poljska, ki ima trenutno okoli 200.000 vojakov in je tretja največja vojaška sila v Natu za ZDA in Turčijo, se zaveda svoje strateške vloge v Evropi. Tusk je primerjal vojaške zmogljivosti regije: Ukrajina ima 800.000 vojakov, Rusija 1,3 milijona, Poljska pa si prizadeva za ambiciozno povečanje svojih sil.
Poleg jedrskih ambicij Tusk napoveduje korenite spremembe v konvencionalnih silah. Do konca leta želi vlada vzpostaviti sistem, ki bo zagotovil, da bo vsak odrasel moški na Poljskem vojaško usposobljen. “Vsak zdrav moški bi si moral želeti biti pripravljen braniti domovino,” je dejal Tusk in dodal, da bodo ukrepi prilagojeni tako, da ne bodo obremenjevali prebivalstva. Prostovoljno usposabljanje bo omogočeno tudi ženskam, a premier je poudaril, da je “vojna še vedno bolj domena moških”. Ob tem je zavrnil govorice o vrnitvi obveznega naborništva, ki se je na Poljskem končalo leta 2008, in poudaril, da gre za prilagoditev novim razmeram.
Rekordna obrambna poraba
Poljska že zdaj namenja 4,7 odstotka BDP za obrambo, kar je največ med članicami Nata, Tusk pa je napovedal povečanje na 5 odstotkov. Država vlaga milijarde v nakup sodobnega orožja, vključno z ameriškimi tanki Abrams, sistemi Patriot in lovci F-35, ter južnokorejskimi tanki K2 Black Panther in raketnimi sistemi Homar-K. Te naložbe odražajo odločenost Poljske, da okrepi svojo obrambno držo, še posebej ob negotovih signalih iz Washingtona. Trumpovi komentarji o mogočem umiku ZDA iz Natovih obveznosti in prenehanje pomoči Ukrajini so v Varšavi sprožili alarm.
Kljub zanašanju na ZDA Tusk vidi prihodnost v močnejši Evropi. “Rusija bo nemočna proti združeni Evropi,” je dejal in izpostavil gospodarski potencial stare celine. Poljska vztraja pri krepitvi lastnih sil, a ne namerava pošiljati vojakov v Ukrajino, temveč se osredotoča na varovanje vzhodne meje Nata in EU. Premier je še napovedal, da bo država pregledala mednarodne pogodbe o prepovedi protipehotnih min in kasetnega streliva, kar nakazuje na radikalno spremembo obrambne doktrine.
Portal24; Foto: Wikimedia/ Evropska ljudska stranka