Pomanjkanje kadra v domovih za starejše ogroža kakovost oskrbe
[STA] – V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so izrazili resno zaskrbljenost zaradi naraščajoče kadrovske krize v domovih za starejše, ki že neposredno vpliva na kakovost oskrbe stanovalcev in zdravje zaposlenih. Po njihovih besedah so zaposleni izpostavljeni prekomernim delovnim obremenitvam in nepredvidljivim delovnim urnikom, kar dodatno otežuje že tako zahtevne pogoje dela. Alenka Vipavec, predsednica Aktiva vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, opozarja na resnost situacije, saj sistem trenutno rešuje le požrtvovalnost zaposlenih.
Pomanjkanje kadra in preobremenjenost zaposlenih se neposredno odražata v kakovosti oskrbe stanovalcev. Ti so prikrajšani že pri osnovnih življenjskih aktivnostih, kot so pomoč pri osebni higieni, prehranjevanju in premikanju na invalidski voziček. Poudarili so, da zaradi pomanjkanja časa ne morejo zagotavljati storitev na pričakovani ravni kakovosti in varnosti, kar dodatno poslabša razmere za vse vpletene.
Kljub prizadevanjem za privabljanje novih kadrov, zlasti mladih, so razpisi za prosta delovna mesta v domovih za starejše pogosto neuspešni. Prijavi se malo kandidatov, tisti, ki se, pa pogosto odstopijo zaradi slabih delovnih pogojev, dolgega delovnika in nizkega plačila. Pri Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege opozarjajo tudi na zavajajoče prakse pri objavah prostih delovnih mest, saj naj bi nekateri razpisi bili objavljeni le zaradi formalnih zahtev, brez namena zaposlitve novih ljudi.
To vodi v dodatno nezadovoljstvo med zaposlenimi, ki morajo nadomeščati manjkajoči kader, pri tem pa ne prejemajo nobene dodatne finančne nagrade. Hkrati se mnogi kvalificirani delavci vse pogosteje odločajo za iskanje službe v drugih panogah, kjer so pogoji dela boljši, kar še dodatno poglablja obstoječo krizo v domovih za starejše.
Portal24; Foto: Pixabay