Poraba elektrike v zimskih mesecih bo vplivala na omrežnino za leto 2026: To morate vedeti!

ByMiha D. Kovač

1. novembra, 2024 , ,
Elektrika [Foto: Freepik]

Poraba elektrike v zimskih mesecih bo vplivala na omrežnino za leto 2026: To morate vedeti!

S 1. novembrom se v Sloveniji začenja visoka sezona za obračun omrežnine za električno energijo, ki bo trajala do konca februarja. Gre za pomembno obdobje, saj bodo načini porabe električne energije v naslednjih štirih mesecih neposredno vplivali na višino omrežnine v letu 2026. Po poročanju Žurnal24 je ta visoka sezona ključna zaradi višjih stroškov in izračuna dogovorjenih moči, ki jih gospodinjstva povzročajo v zimskih mesecih.

Prvi november je pomemben tudi zaradi novega načina obračunavanja omrežnine za dogovorjeno moč, ki temelji na časovnih blokih od 1 do 4. V teh blokih so tarife razdeljene glede na obremenitve, pri čemer je omrežnina v časovnem bloku 1 najvišja in znaša 4,4 evra na kilovat dogovorjene moči z DDV. Na primer, gospodinjstvo z dogovorjeno močjo 6 kW bo v bloku 1 plačalo 26 evrov za omrežnino, medtem ko bi oktobra, ko je veljal najvišji blok v času nižje sezone, za enako moč plačalo le okoli šest evrov.

Po poročanju Žurnal24 je pomembno razumeti, da dogovorjena moč za vsako gospodinjstvo temelji na najvišjih obremenitvah, ki jih povzročimo v času visoke sezone. Te obremenitve določajo stroške omrežnine, ki jih bomo plačevali v prihodnjih letih, kar pomeni, da bo način porabe električne energije v naslednjih mesecih neposredno vplival na višino naših prihodnjih računov.

Novo obračunavanje omrežnine še velika novost, je smiselno obremenitve vsaj občasno spremljati tudi na portalu Moj Elektro.

Kako zmanjšati obremenitve in stroške v visoki sezoni?

Pomembno je, da gospodinjstva med delovniki od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure ne uporabljajo več velikih porabnikov hkrati. Žurnal24 navaja enostaven nasvet: velike porabnike, kot so pečica, pralni stroj in likalnik, je smiselno uporabljati zaporedno, saj že ena ali dve konici, ki nastaneta zaradi hkratne uporabe več porabnikov, lahko znatno povečata dogovorjeno moč in s tem višino računa v prihodnjih letih. Na primer, v enem primeru so tri konice povzročile višjo dogovorjeno moč za leto 2024, kar je pomenilo dodatnih 33 evrov na letni ravni.

V visoki sezoni je vsak 15-minutni interval pomemben, saj obremenitve izračunamo na podlagi povprečne moči v teh intervalih. Če na primer v 15 minutah porabite dve kilovatni uri, znaša konica v tem intervalu osem kilovatov. Zato lahko že majhna sprememba v načinu rabe električne energije pomembno vpliva na končne stroške.

Dogovorjena moč in stroški omrežnine za leto 2025

Po trenutnem sistemu bodo dogovorjene moči, ki so jih elektrooperaterji izračunali glede na obremenitve v obdobju od 1. novembra 2023 do 29. februarja 2024, veljale za obračun omrežnine v letu 2025. Visoka sezona, ki se je pričela 1. novembra 2024, bo vplivala na dogovorjene moči, ki jih bomo plačevali v letu 2026. To pomeni, da vsak kilovat višje dogovorjene moči v bloku 1 prinese dodatne stroške – za vsak dodaten kilovat plačamo približno 4,4 evra več na mesec z DDV.

Kot navaja Žurnal24, gospodinjstvo, ki ima trenutno dogovorjeno moč v vseh blokih 4,7 kW, letno plača 158 evrov omrežnine za moč. V letu 2025, ko je dogovorjena moč višja za 0,4 kW, bo ta strošek znašal 171 evrov. Če bi bil presežek še večji, bi gospodinjstvo plačalo dodatnih 33 evrov na leto. Zaradi tega je pomembno, da gospodinjstva v prehodnem obdobju spremljajo porabo energije in razmislijo, kako zmanjšati obremenitve v času visokih tarif.

Kaj pričakovati po koncu prehodnega obdobja?

Do septembra 2026 bo veljalo prehodno obdobje, v katerem gospodinjstva ne bodo dodatno plačala za morebitne prekoračitve dogovorjene moči. Po tem obdobju pa bodo vsa prekoračenja dodatno obračunana, poleg tega pa se bo zaradi prekoračitve zvišala dogovorjena moč v naslednjem koledarskem letu. To pomeni, da bo že manjša prekoračitev povzročila višje stroške omrežnine.

Žurnal24 priporoča, da gospodinjstva to prehodno obdobje izkoristijo za spremljanje obremenitev in optimizacijo rabe energije. V tem času je smiselno spremljati uporabo električnih naprav ter poskrbeti, da večji porabniki niso v uporabi istočasno, še posebej v časovnem bloku 1, kjer so tarife najvišje.

Portal24; Foto: Freepik