Poročilo: Plinske peči vsako leto ubijejo 40.000 Evropejcev
Poročilo, ki ga je v sodelovanju z evropskimi raziskovalnimi inštituti podprla Evropska podnebna fundacija, razkriva zaskrbljujoče podatke o škodljivih vplivih plinskih peči v evropskih gospodinjstvih na zdravje ljudi. Po poročanju The Guardian naj bi onesnaževalci, ki jih sproščajo plinske peči, vsako leto povzročili približno 40.000 smrti v Evropi, kar je dvakrat več kot število smrtnih žrtev v avtomobilskih nesrečah. Ugotovitve poudarjajo povezavo med uporabo plinskih štedilnikov in pogostejšimi boleznimi srca in pljuč, kar posamezniku povprečno skrajša življenje za skoraj dve leti.
Škodljivi plini in njihov vpliv na zdravje
Glavna avtorica poročila, Juana María Delgado-Saborit, vodja laboratorija za raziskave zdravja okolja na univerzi Jaume I v Španiji, je poudarila, da je obseg težave večji, kot so sprva mislili. Študija namreč kaže, da plinske peči v EU povzročijo 36.031 prezgodnjih smrti, medtem ko v Združenem kraljestvu prispevajo k dodatnim 3.928 smrtim. V poročilu so raziskovalci analizirali predvsem vpliv dušikovega dioksida (NO₂) na zdravje, medtem ko drugih škodljivih plinov, kot sta ogljikov monoksid in benzen, niso v celoti upoštevali, kar pomeni, da so ocene lahko še bolj konzervativne.
Podatki raziskave razkrivajo, da eno od treh gospodinjstev v EU še vedno uporablja plinske peči, medtem ko ta delež v Združenem kraljestvu dosega kar 54 odstotkov, v Italiji, na Nizozemskem, v Romuniji in na Madžarskem pa presega 60 odstotkov. Plinske peči, ki uporabljajo fosilna goriva, med kuhanjem v okolje sproščajo različne škodljive snovi, ki vplivajo na vnetje dihalnih poti, kar neposredno škoduje zdravju posameznika. Po poročanju The Guardian najnovejši podatki služijo kot opozorilo, da bi lahko evropska gospodinjstva dolgoročno prešla na varnejše alternative.
Povezava med notranjim onesnaževanjem in smrtnostjo
Raziskava, izvedena v sodelovanju z Univerzo v Valenciji, je temeljila na podatkih o kakovosti zraka v gospodinjstvih. Znanstveniki so izračunali povezavo med onesnaževanjem zraka v zaprtih prostorih in izpostavljenostjo NO₂, ki nastaja med kuhanjem s plinskimi pečmi. Nadalje so uporabili stopnje tveganja za bolezni, pridobljene iz študij o onesnaženju zunanjega zraka z NO₂, in tako ocenili število izgubljenih življenj.
Po mnenju Steffena Lofta, strokovnjaka za onesnaževanje zraka na Univerzi v Kopenhagnu, ki ni sodeloval v raziskavi, ostaja vprašanje, ali se tveganje, ugotovljeno pri zunanjih virih NO₂, lahko enako uporablja za notranje onesnaževalce. Kljub temu Loft poudarja, da je to primerna predpostavka za oceno vpliva plinskih peči. Podobna raziskava, izvedena v ZDA, je pokazala, da plinske in propanske peči prispevajo k približno 19.000 smrtnim žrtvam letno, kar dodatno potrjuje resnost izpostavljenosti tem onesnaževalom.
Pobude za postopno opustitev plinskih peči
Evropska unija je pred kratkim poostrila pravila o kakovosti zunanjega zraka, vendar pa notranja regulacija kakovosti zraka v gospodinjstvih ostaja nezadostna. Evropska zveza za javno zdravje (EPHA) je pozvala k ukrepom za postopno opustitev plinskih peči. Po poročanju The Guardian naj bi uvedli omejitve emisij za plinske kuhalnike, podprli gospodinjstva z denarjem za prehod na električne naprave ter uvedli oznake tveganja na plinskih pečeh, s čimer bi ozaveščali o njihovih potencialnih nevarnostih za zdravje.
Sara Bertucci iz EPHA je poudarila, da je javnost dolgo ignorirala nevarnosti plinskih štedilnikov, podobno kot v preteklosti vpliv cigaret. Po njenem mnenju je prav ozaveščanje o njihovih škodljivih učinkih prvi korak k varnejšim in čistejšim gospodinjstvom. Enostavni koraki, kot je redno prezračevanje kuhinje med kuhanjem, lahko nekoliko zmanjšajo tveganje izpostavljenosti škodljivim plinom, vendar pa je dolgoročna rešitev v prehodu na alternative, kot so električne kuhalne plošče.
Juana María Delgado-Saborit je ob tem izpostavila, da je z možem odraščala v gospodinjstvu z električnimi kuhalnimi ploščami, ki so po njenih besedah varnejše in bolj zdrave. V svojem domu trenutno načrtuje zamenjavo plinske kuhalne plošče z električno, saj se zaveda dolgoročnih koristi, ki jih prinaša ta odločitev.
Portal24; Foto: Pixabay