Poslanke in poslanci znova potrdili davčna zakona in zakon o proračunu

Evro [Foto: Pixabay/ fotoblend]

Poslanke in poslanci znova potrdili davčna zakona in zakon o proračunu


Na izredni seji državnega zbora so poslanci znova potrdili noveli zakona o dohodnini in zakona o DDV-ju ter zakon o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026, potem ko je državni svet nanje izglasoval odložilni veto, poroča MMC RTV SLO. Zakonodajni sveženj je bil potrjen z večino glasov poslancev koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, medtem ko so opozicijski poslanci glasovali proti.

Noveli zakona o dohodnini in zakona o DDV-ju sta bili pred dvema tednoma sprejeti kot del širših davčnih sprememb, ki jih je predlagala vlada z namenom povečanja konkurenčnosti gospodarstva, privabljanja delovne sile ter spodbujanja inovacij in naložb. A državni svet je nanju izglasoval odložilni veto, kar je sprožilo potrebo po ponovnem glasovanju v državnem zboru.

Državni svet izrazil resne pomisleke

Državni svetniki so izpostavili številne kritike glede predlaganih sprememb. Po besedah državnega svetnika Bojana Kekca novela zakona o dohodnini ne rešuje ključnih izzivov konkurenčnosti in ni skladna z ustavnim načelom enakopravnosti in pravne države. Kekec je opozoril: “Predvsem pa na njeni podlagi podjetja ne bodo mogla privabiti oz. zadržati visoko usposobljene delovne sile.” Kritičen je bil do določbe, ki ponuja olajšave za mlade do 40 let, ki se v Slovenijo vrnejo po dveh letih dela ali študija v tujini, ali za tuje državljane, zaposlene v Sloveniji, navaja MMC RTV SLO. Po mnenju državnega sveta bi takšne spodbude morale veljati tudi za strokovnjake, ki ves čas ostajajo v Sloveniji.

Državni svet je nasprotoval tudi predlaganemu znižanju praga za vstop v sistem normirancev s 100.000 na 60.000 evrov letnega prometa. Kekec je opozoril, da je takšno znižanje “preveč rigorozno” in bi lahko negativno vplivalo na manjša podjetja in samostojne podjetnike. Prav tako so bili kritični do krčenja bonitet za električna službena vozila, kar po njihovem mnenju ni skladno s cilji zelenega prehoda.

Koalicija znova potrdila zakone

Navkljub nasprotovanju državnega sveta so poslanci koalicije v državnem zboru znova potrdili novelo zakona o dohodnini. Za novelo je glasovalo 50 poslancev Svobode, SD-ja in Levice, proti pa je bilo 28 poslancev opozicije. Po poročanju MMC RTV SLO je uveljavitev zakona predvidena 1. januarja 2025.

Podobno je bilo tudi pri noveli zakona o DDV-ju, ki prinaša spremembe v slovenski pravni red v skladu z evropskimi pravili. Zakon vključuje poenostavitve pri obdavčitvi, a hkrati prinaša določene prilagoditve, ki bi lahko vplivale na širše poslovno okolje.

Poleg davčnih zakonov so poslanci ponovno potrdili tudi zakon o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026. Proračunski dokumenti so ključni za prihodnje načrte vlade, saj določajo obseg javne porabe in prioritete pri financiranju različnih sektorjev. Po poročanju MMC RTV SLO je vlada pri pripravi proračunov poudarila pomen naložb v infrastrukturo, izobraževanje in zelene projekte.

Državni svet je tudi pri tem zakonu izrazil svoje pomisleke, a koalicija je vztrajala pri svojih načrtih. Poslanci so poudarili, da proračun omogoča financiranje ključnih projektov, ki bodo prispevali k dolgoročni stabilnosti in razvoju države.

Nasprotovanje opozicije in razprava o zakonodajnem postopku

Opozicija je glasno nasprotovala ponovnemu potrjevanju zakonov. Med razpravo so poudarili, da bi morala vlada upoštevati pripombe državnega sveta in poiskati bolj uravnotežene rešitve. Poslanci opozicije so izpostavili, da spremembe prinašajo dodatne obremenitve za manjša podjetja in določene skupine prebivalstva.

Po poročanju MMC RTV SLO je vlada v svoji obrambi poudarila, da so predlagane spremembe nujne za doseganje gospodarskih ciljev in prilagoditev slovenske zakonodaje evropskim standardom. Koalicija je izpostavila, da brez teh sprememb Slovenija tvega zastoj pri privabljanju tujih investicij in zagotavljanju konkurenčnega poslovnega okolja.

Kaj sledi po potrditvi zakonov?

Z vnovično potrditvijo zakonov se postopek njihove uveljavitve nadaljuje, kljub nasprotovanju državnega sveta in opozicije. Novela zakona o dohodnini bo, če ne bo dodatnih zapletov, stopila v veljavo z začetkom leta 2025, zakon o DDV-ju pa naj bi prinesel spremembe še pred tem.

Po besedah koalicije je kljub različnim stališčem pomembno, da so zakoni potrjeni, saj omogočajo izvedbo ključnih reform, potrebnih za dolgoročno gospodarsko rast in razvoj. Državni svetniki pa opozarjajo, da bi lahko nekatere določbe imele nasproten učinek od predvidenega in povzročile težave, ki jih bo treba reševati v prihodnje.

Portal24; Foto: Pixabay/ fotoblend