Posledice poplave v Mežiški dolini še vedno ovirajo oskrbo s plinom in pitno vodo

ByAna Koren

25. avgusta, 2023 , ,
Poplave v Sloveniji Foto: X (Veter)

Posledice poplave v Mežiški dolini še vedno ovirajo oskrbo s plinom in pitno vodo

Po uničujočih poplavah na začetku avgusta, Mežiška dolina še vedno čuti posledice. Skupno 413 odjemalcev je še brez dobave zemeljskega plina, od tega največ v občini Mežica. V tej dolini se več kot deset tisoč prebivalcev spopada s pomanjkanjem pitne vode iz vodovoda, pri čemer se sanacija napoveduje za daljše obdobje.

Ujma je povzročila resne poškodbe infrastrukture, kar je privedlo do izpada dobave zemeljskega plina za številne odjemalce na Koroškem. Posledice so bile še posebej občutne za tiste, ki so plin uporabljali za ogrevanje sanitarne vode poleg ogrevanja prostorov.

Začasna rešitev je utekočinjen naftni plin

Podjetju Petrol je v relativno kratkem času uspelo ponovno vzpostaviti oskrbo z zemeljskim plinom v nekaterih občinah, kot so Ravne na Koroškem, Muta in Dravograd. Kljub temu obstajajo še območja, kjer oskrba ni povsem obnovljena. Povezava do Leškega mostu je bila vzpostavljena. Naselja Stare Sledi, Glavarstvo, Nicina in del Trga pri Gostilni Rupar še vedno čakajo na obnovo oskrbe.

Na Prevaljah ter v občinah Mežica in Črna na Koroškem je dobava plina motena ali celo prekinjena zaradi poškodb na infrastrukturi in plinovodu. Petrol napoveduje daljše časovno obdobje za sanacijo teh območij.

Pri Petrolu so izpostavili, da trenutno potekajo usklajevalni sestanki glede varovanja poškodovanih delov brežin, hkrati pa poteka priprava na sanacijo plinovoda. Kljub izzivom pri zagotavljanju delovnih ekip za plinovodna omrežja se trudijo najti ustrezne tehnične rešitve za obnovo.

V območjih z moteno oskrbo z zemeljskim plinom so nekateri odjemalci začasno prešli na utekočinjeni naftni plin. Poleg tega se v Petrolu razmišlja tudi o postavitvi nadomestne oskrbe, vendar so te rešitve še v fazi raziskav.

Kar zadeva pitno vodo, več kot 10 tisoč prebivalcev v Mežiški dolini še vedno nima dostopa do nje. Predvideva se, da bo to stanje trajalo še kakšne tri mesece, saj se gradijo nove vodovodne cevi. V tem času prebivalci uporabljajo zalogovnike in se zanašajo na dostavo pitne vode, medtem ko se nov vodovod počasi gradi in bo prinesel olajšanje šele čez nekaj mesecev.

vir Foto: X Portal24