Potres v Mjanmaru: vsaj 1000 mrtvih, pomoč prihaja
V Mjanmar, kjer je močan potres v petek zahteval več kot 1000 življenj, so začele prihajati tuje reševalne ekipe. Država jugovzhodne Azije, ki jo že pustoši državljanska vojna, se sooča z ohromljeno infrastrukturo in naraščajočim številom žrtev. Po podatkih vojaške vlade je število smrtnih žrtev doseglo 1002, kar je občutno več od prvih poročil o 144 mrtvih. Potres z magnitudo 7,7 ni prizadel le Mjanmara, temveč je povzročil škodo tudi na sosednjem Tajskem, kjer je v Bangkoku pod ruševinami stolpnice ostalo ujetih 30 ljudi.
Potres, ki je udaril okoli petkovega poldneva, je prizadel široka območja Mjanmara, od osrednjih nižin okoli Mandalaya do hribovja Shan. Vojaška hunta, ki je oblast prevzela po udaru leta 2021, je poročala o poškodovanih cestah, mostovih in zgradbah, poroča Reuters. Njen najvišji general je v redkem pozivu zaprosil za mednarodno pomoč. Kitajske reševalne ekipe so že prispele v Yangon, stotine kilometrov stran od močno prizadetih mest Mandalay in Naypyitaw, kjer je poškodovana tudi velika bolnišnica. Rusija, Indija, Malezija in Singapur so poslali letala z zalogami in osebjem, Indija pa je obljubila nadaljnjo pomoč. Južna Koreja je napovedala 2 milijona dolarjev humanitarne pomoči, Združene države pa so kljub napetim odnosom z mjanmarsko hunto obljubile omejeno podporo.
Reševanje v Mjanmaru: zgodbe obupa in upanja
V Mandalayu, drugem največjem mestu v državi, prebivalci in reševalci z omejenimi sredstvi poskušajo izvleči preživele izpod ruševin. 25-letni Htet Min Oo je opisal svoj obup, ko je zaman skušal rešiti babico in strica izpod porušene stavbe. »Ne vem, ali so še živi. Po toliko času upanje ugaša,« je povedal v solzah. Ameriška geološka služba opozarja, da bi število žrtev lahko preseglo 10.000, gospodarske izgube pa bi lahko presegle letni BDP države. Znanstvenica Susan Hough je poudarila, da dnevni čas potresa morda omogoča hitrejši odziv ljudi, a natančne napovedi ostajajo težavne.
Na Tajskem je potres zrušil 33-nadstropni nebotičnik v gradnji v Bangkoku, kjer je pod ruševinami ujetih 30 ljudi, od tega jih 15 še kaže znake življenja. Reševalne ekipe uporabljajo bagre, brezpilotna letala in pse, guverner Chadchart Sittipunt pa je obljubil, da ne bodo obupali. Prebivalci, kot je Waanpetch Panta, čakajo na novice o pogrešanih svojcih. »Molim, da je moja hčerka med rešenimi,« je dejala ob prizorišču. Mesto, ki je v petek obstalo, se počasi vrača v normalo, a reševanje ostaja prioriteta.
Portal24; Foto: Zajem zaslona na YT