Povečana ruska agresija: Nato napoveduje krepitev obrambe
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je po dvodnevnem varnostnem vrhu v Bruslju izrekel ostro opozorilo glede povečane agresije Rusije do članic zavezništva. Stoltenberg je dejal, da Nato ne bo čakal z odzivom na takšno obnašanje. Obrambni ministri Nata so se dogovorili, da bodo okrepili varnostno pomoč in usposabljanje za Ukrajino, medtem ko je Stoltenberg priznal, da je Rusija povečala sovražnosti proti državam članicam.
Zavezništvo je okrepilo svojo obrambo z večjo izmenjavo obveščevalnih podatkov, izboljšano zaščito kritične infrastrukture, vključno s podmorjem in kibernetskim prostorom, ter nadaljnjimi omejitvami za ruske vohune. Stoltenberg je na tiskovni konferenci ob zaključku vrha dejal: “V zadnjih tednih smo bili priča porastu sabotaž, kibernetskih napadov, instrumentaliziranih migracij in drugih sovražnih dejanj Rusije. Mirno in premišljeno se bomo odzvali na ruske provokacije in hkrati pozivali k dejanjem Rusije ter naložili stroške.”
Kijev naj odstopi od Nata
Ruski predsednik Vladimir Putin je v petek dejal, da se bo vojna v Ukrajini končala, če bo Kijev odstopil od prošnje za članstvo v Nato in umaknil vojake iz štirih regij, ki jih je Moskva okupirala in enostransko priključila. Putin je poudaril, da je Kremelj pripravljen začeti pogajanja brez odlašanja, kar bi po njegovem mnenju zagotovilo “končno rešitev” konflikta.
Ukrajina je Putina zavrnila, svetovalec ukrajinske vlade Mykhailo Podolyak pa je predlog označil kot “popolno prevaro”. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je na tiskovni konferenci v Bruslju zavrnil Putinovo ponudbo in izjavil: “Ni naloga Ukrajine, da umakne svoje sile z ukrajinskega ozemlja. Rusija mora umakniti svoje sile z zasedenih ukrajinskih ozemelj.”
Medtem so se voditelji skupine G7 v Italiji dogovorili, da bodo Ukrajini zagotovili paket posojil v višini 46 milijard evrov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je z ameriškim kolegom Joejem Bidnom podpisal tudi 10-letni varnostni sporazum. Švica bo ta konec tedna gostila svetovne voditelje, da bi začrtali prve korake k miru v Ukrajini, podprte z mirovno formulo Zelenskega iz leta 2022.
Rusija je svojo obsežno invazijo na Ukrajino začela februarja 2022. Boji so se osredotočili na obmejna območja na jugu in vzhodu države. Rusija ne nadzoruje v celoti nobene od štirih regij, ki jih je nezakonito priključila leta 2022, vendar Putin vztraja, da bi se moral Kijev iz njih v celoti umakniti in jih prepustiti Moskvi.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Zajem zaslona