Požar na Trstelju: Požar še ni pogašen, a je dodobra omejen

Požar na Trstelju [Foto: MO RS X]

Požar na Trstelju: V boju z ognjenimi zublji več kot 420 gasilcev v boju z ognjem

Na Trstelju je že od dopoldneva aktiven požar, ki se zvečer še ni povsem umiril. Ponoči se je  z ognjem, ki se je razširil v dve požarni liniji, spopadalo več kot 420 gasilcev. Njihovo delo otežuje napoved, da se bo ponoči okrepila burja. Kljub težkim razmeram je požar trenutno pod nadzorom, aktivna so le še posamezna požarišča, je malo po 22. uri za TV Slovenija povedal predstavnik regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko, Ervin Čurlič. Po podatkih reg. štaba CZ S Primorska požar še ni pogašen, a je dodobra omejen. Pojavljajo se še posamezna žarišča, pa je zjutraj na X zapisala Uprava za zaščito in reševanje.

Čez dan sta pri gašenju požara sodelovala tudi dva air tractorja, ki sta se izkazala za izjemno učinkovita. Ta letala imata kapaciteto 3000 litrov vode. Letali lahko vodo odvržeta pri hitrosti okoli sto kilometrov na uro. Za polnjenje vodnega rezervoarja potrebujeta zgolj 15 sekund. V primerjavi z navadnimi helikopterji, ki imajo zmogljivost do 900 litrov vode in jo odvržejo med lebdenjem, sta air tractorja veliko bolj učinkovita. Letala sta gasila skoraj do 19. ure in po navedbah Marka Adamiča, podpoveljnik Gasilske zveze Slovenije ter lokalnega kraškega gasilca, brez njune pomoči bi se požar razširil na kar 500 hektarjev.

Ponoči je bilo na terenu več kot 420 gasilcev, ki so poskušali ob nižji temperaturi in višji vlagi zadušiti ognjene zublje. Gasilcem bodo v pomoč tudi brezpilotni letalniki, je v oddaji Odmevi povedal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Dodal je še, da so trije gasilci zaradi dela v izjemni vročini in vdihavanja dima potrebovali zdravniško pomoč. Njihovo stanje se izboljšuje.

Policija preiskuje sum, da je bil požar podtaknjen.

Pomoč helikopterjev Slovenske vojske

Do večera sta pri gašenju sodelovala tudi dva helikopterja Slovenske vojske, ob pomoči policijskega helikopterja s termokamero za nadzor terena. Po informacijah civilne zaščite je požar prizadel do 150 hektarjev površin, natančnejše podatke bo zagotovil evropski satelitski sistem Copernicus. Pomembno je, da noben objekt ni ogrožen. Dopoldne je sicer slabše kazalo planinski koči in oddajniku RTV SLO, vendar so gasilci uspeli zavarovati oba objekta ter med intervencijo rešiti tudi čredo ovac.

Gasilci si želijo požar omejiti še to noč in najpozneje v petek povsem pogasiti. Adamič je opozoril na dve glavni bojazni gasilcev: krepitev vetra in podtalni požari, ki bi se lahko nepričakovano pojavili in ušli izpod nadzora. “Ko ima hudič mlade, nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo,” je povedal.

Ognjeni krst za slovenski letali air tractor

Civilna zaščita je okoli 16. ure na družbenih omrežjih sporočila, da je požar pod nadzorom, a so se razmere kmalu spremenile. Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je v popoldanski izjavi za javnost omenil izjemno vlogo letal air tractor. Letali sta v ključni prvi uri požara dostavili večje količine vode in “to je pri širjenju naredilo ključni efekt”. V prvi uri in pol sta odvrgli 36 ton vode, poroča TV Slovenija.

Kraj je popoldne obiskal tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Minister je v izjavi za javnost ocenil, da je “zadeva zdaj nekoliko pod kontrolo”. Dodal je, da lahko zaradi vetra in vročine ponovno vzplamti. Poklukar je pozval ljudi, naj se izogibajo bližini požarišč zaradi nevarnosti požara in neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne.

Aktivacija letal air tractor in policijskega helikopterja

Poklukar je poudaril, da sistem civilne zaščite deluje in da je Slovenija letos bolje pripravljena na požare v primerjavi z letom 2022, še posebno zaradi aktivacije novih letal air tractor in novega policijskega helikopterja. Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je spomnil, da en helikopter Slovenske vojske in en helikopter slovenske policije trenutno pomagata pri podobnih nalogah v Makedoniji. Slovenija zaradi tega ni bila prikrajšana za nujno pomoč, saj air tractorji omogočajo hiter in učinkovit odziv.

Poveljnik sil Slovenske vojske Boštjan Močnik je dodal, da je bila vojska aktivirana po načrtu Vihra in trenutno izvaja podporo civilni zaščiti, tako pri logistični podpori kot pri gašenju iz zraka. Na razpolago imajo tudi več vojakov v pripravljenosti, če se bo izkazala potreba po fizični pomoči pri gašenju tudi v prihodnje.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: MO RS X