Požareport: Poražen na Petrolu, a podarili so mu zadnjo državno banko, zadržal je zavarovalnico, naslednja njegova tarča pa Sava turizem
To so tudi dnevi Boruta Jamnika …
V senci javno plasiranih političnih zgodb, kot so meso, vegani in podobne teme, se v resnici, tam v ozadju, daleč stran od oči naivne javnosti, dogajajo izjemno velike stvari, predvsem kadrovsko ter drugo prestrukturiranje na vrhu državnega premoženja. Povedano drugače, to je tudi čas, to so dnevi Boruta Jamnika.
Če je Jamnik pred dnevi na skupščini Petrola resda doživel hud, boleč poraz (več naj tej povezavi), pa mu je, po drugi strani, zadnjih nekaj tednov uspelo pravzaprav ogromno, nekateri govorijo celo višku njegove kariere:
– Tik pred novim letom, domala na silvestrovo, so ga namreč imenovali za novega predsednika uprave SID Banke (vir: Jamnik stopi iz sence), pri čemer je Borut Jamnik to izpeljal matematično premeteno. Dosegel je namreč, celo proti pričakovanju mnogih poznavalcev, da ga je imenoval stari ter odhajajoči nadzorni svet (Igor Masten se je sicer iz tega postopka sam izločil, ker že dlje časa svetuje Jamnikovi Modri zavarovalnici), postavljen še pod vlado Janeza Janše, zdaj pa Jamnik, skupaj z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem (Gibanje Svoboda) in predsednikom uprave Slovenskega državnega holdinga Žige Debeljaka, ob soglasju predsednika vlade Roberta Goloba, sestavlja nov nadzorni svet, ki seveda ne bo nadzoroval Jamnika, ampak bo on, Jamnik, nadzoroval nadzorni svet.
Ne spreglejte
Modus operandi
To je namreč klasičen Jamnikov modus operandi. Pri tem gre celo tako daleč, tako na ziher, da bo novi predsednik nadzornega sveta SID Banke postal priznano dolgoletni Jamnikov človek Gorazd Podbevšek, ki ga je Jamnik pred časom inštaliral tudi na čelo Združenja nadzornikov Slovenije, na poslovno-politično sceni splošno znanega pod imenom “Jamnikovo združenje nadzornikov”.
Naveza med Jamnikom in Podbevškom je – samo za ilustracijo – celo močnejša od naveze med Debeljakom in Franjom Bobincem, medijsko problematizirane med Bobinčevo kandidaturo za člana nadzornega sveta SDH, ampak mediji v primeru Jamnika in Podbevška nojevsko gledajo v tla.
Gre pa za, milo rečeno, eklatanten primer slabe korporacijske prakse, pri čemer je višek cinizma dejstvo, da se Podbevšek predstavlja celo kot “korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov”, kar veliko pove predvsem o dvojni oziroma koruptivni morali upravljanja slovenskega državnega premoženja.
Jamnik sicer zato tudi zakulisno lobira proti imenovanju Toneta Ropa za člana nadzornega sveta SID Banke (Ropa, vemo, forsirajo Socialni demokrati, zato ga uradno na to funkcijo predlaga ministrstvo za gospodarstvo, podpisnik Matjaž Han), saj Jamnik ne želi, da bi mu Rop, takšen kot je pač Rop, potem “težil” v nadzornem svetu.
Mimogrede, Jamnik se tako po dolgih letih (spomnimo, nekaj časa je bil svetovalec v zloglasni Probanki) znova vrača v bančništvo. Kar mu, vemo, ni uspelo pri – takrat še državni – Novi kreditni banki Maribor (da bi postal predsednik uprave), mu je zdaj uspelo v SID Banki.
Ne spreglejte
Zadnji slovenski državni banki, ki prav tako ni izbrana naključno. Za vodenje banke namreč potrebuje še posebno licenco, to pa v primeru SID banke podeljuje zgolj Banka Slovenije, brez predhodnega preverjanja skozi pristojne evropske bančne inštitucije, kjer bi Jamnik, prav zaradi Probanke, lahko na koncu ostal tudi brez licence. Podobno, kot se je to zgodilo… več tukaj.
Foto: STA
Ne spreglejte…
Aleksander Zupančič ostaja nadzornik Petrola
Delničarji Petrola niso sledili predlogu SDH-ja, naj se odpokliče član nadzornega sveta Aleksander Zupančič. Izvedeli so, s kakšno izgubo je lani poslovala hčerinska družba.
Aleksander Zupančič je bil do pred kratkim predsednik uprave Elektra Ljubljana. Slovenski državni holding (SDH) ima v slednjem večinski delež oz. prevladujoč vpliv, opravljanje obeh funkcij ni v skladu z zakonom o SDH-ju. Holding je zato predlagal njegovo zamenjavo… več tukaj.