Požareport: Skoraj vojna psihoza, objavljamo dokumente: Vladni politiki kličejo ustavne sodnike, Urška Klakočar Zupančič gleda v spis

ByAna Koren

28. marca, 2023

In zato je že možno dokazljivo ugotavljati, da še nobeno vodstvo RTV med slovensko tranzicijo ni bilo pod takšnim organiziranim politično-medijskim pritiskom, kot je sedanje.

Požareport: Skoraj vojna psihoza, objavljamo dokumente: Vladni politiki kličejo ustavne sodnike, Urška Klakočar Zupančič gleda v spis

Požareport: Stanje kot ponorelo. Posamezna ministrstva praktično vsak dan na RTV pošiljajo raznorazne inšpekcije, gre dobesedno za stampedo, pri čemer posamezne inšpektorice potihoma povedo, priznajo, kako jim nadrejeni naročajo, da nekaj morajo najti…

Vse, kar se trenutno, oziroma že nekaj časa dogaja na relaciji med vladno koalicijo, levimi novinarskimi in drugimi aktivisti, vključno z njihovimi mediji, ter “civilno družbo”, ki so praktično del vladne koalicije, na eni, in “desnim” vodstvom RTV Slovenija na drugi strani, je bolj ali manj zgolj v funkciji politično-medijskega pritiska na ustavno sodišče, naj vendarle zavrne ustavno pritožbo zoper famozno novelo zakona o RTV Slovenija ter posledično znova uveljavi 100-odstotno politično prevlado javne RTV s strani ene politične opcije, skratka, levice.

Ker pa je ustavno sodišče, vemo, to novelo zakona delno zadržalo (z glasovanjem 5 proti 3), za zdaj pa nič ne kaže, da bi ustavno sodišče, upoštevajoč pravno argumentacijo, ustavo in znamenito evropsko konvencijo o človekovih pravicah, to svojo začasno odločitev pri dokončni – vsebinski – odločitvi zadeve bistveno spremenilo, se živčnost na strani vladne koalicije ter pripadajočimi strukturami nenormalno stopnjuje. In zato je že možno dokazljivo ugotavljati, da še nobeno vodstvo RTV med slovensko tranzicijo ni bilo pod takšnim organiziranim politično-medijskim pritiskom, kot je sedanje.

V funkciji pritiska na Ustavno sodišče

Ker če se je med vlado Janeza Janše tvitalo, a hkrati nekako potrpežljivo čakalo na zaključke rednih mandatov na vrhu državnih medijev (spomnimo, takratni generalni direktor RTV Igor Kadunc ni bil zamenjan predčasno, celo Bojan Veselinovič, direktor STA, ne, Natalija Gorščak, predčasno zamenjana direktorica TV Slovenija, je pač posebna zgodba), se pravkar, v funkciji pritiska na ustavno sodišče, dogaja naslednje:

– Napovedana novinarska stavka (protest), že več ne vemo katera po vrsti, pripravlja pa jo peščica novinarskih in drugih aktivistov, sklicana 4. april.

– Ministrica za kulturo Asta Vrečko (Levica) na twitterju javno laže o odpuščanju novinark in novinarjev pri posameznih oddajah TVS.

– Miriam Možgan, svetovalka iz urada predsednice republike Nataše Pirc Musar, javno pritiska na uredniško politiko TVS.

– Predsednik vlade Robert Golob (Gibanje Svoboda) javno postavi na laž ministrico za kulturo, pri vprašanju, kdo je v resnici pisal novelo zakona o RTV (Pravna mreža za demokracijo, ne pa ministrstvo za kulturo, pravi Golob), ki je za zdaj obtičala na ustavnem sodišču, ampak večinski mediji o tem niti ne pisnejo.

– Kot po tekočem traku se vrstijo izredne seje odbora za kulturo državnega zbora, kjer se evidentno politično pritiska in hkrati šikanira vodstvo RTV.

– Posamezna ministrstva praktično vsak dan na RTV… več na Požareport.

Foto: STA