Poziv k organiziranemu delovanju pri pomoči na poplavljenih območjih
Na območjih z omejenim dostopom, ki so pod nadzorom zaradi posledic poplav, se pojavljajo zastoji. Zaradi prevelikega števila ljudi, ki želijo pomagati, v Civilni zaščiti opozarjajo na pomembnost organiziranega delovanja.
V zadnjih dneh so pred nadzornimi točkami, ki omejujejo dostop do poplavljenih območij, nastajali dolgi zastoji. Prometnoinformacijski center skupaj s civilno zaščito poziva vse, da se na ta območja ne odpravljajo brez predhodnega dogovora s pristojnimi službami. Pomoč potrebujemo, vendar je ključno, da je usklajena in organizirana.
Število prostovoljcev, ki želijo pomagati pri odpravljanju posledic poplav, je izjemno veliko. Da bi lahko učinkovito usmerjali pomoč, pozivajo vse, ki želijo sodelovati, da se vpišejo v aplikacijo Uprave RS za zaščito in reševanje. Na terenu je ključna organizacija, zato je pomembno, da se vsi prostovoljci usklajeno povežejo s predstavniki civilne zaščite in občin.
Poveljnik Štaba Civilne zaščite za Notranjsko, Sandi Curk, je poudaril, da so se pojavile težave zaradi samoiniciativnih skupin, ki so se dogovarjale neposredno znotraj svojih omrežij. Da bi ohranili učinkovitost in preprečili zmedo, pozivajo vse organizacije, društva in skupine, da pred dogovorom s pristojnimi občinskimi štabi za pomoč obvezno pošljejo dokazila in podatke o svoji organizaciji.
Curk je izpostavil, da naj se vsi, ki nameravajo pomagati organizirajo in sodelujejo z že obstoječimi strukturami. Samo s koordiniranim delovanjem lahko dosežemo optimalne rezultate, je izpostavil Curk.
Poudaril je tudi, da sorodniki dovolilnice za vstop na omejena območja ne potrebujejo. Ključna pa je predhodna organizacija in usklajevanje.
Podatke za dovolilnice pošljite na elektronski naslov štaba Civilne zaščite za Notranjsko: stabcz.notranjska@urszr.si.
Vsem, ki so že izrazili željo po pomoči, se zahvaljujejo. Hkrati pa opozarjajo, da ne morejo zagotoviti dela za toliko prostovoljcev, kot jih je izrazil slovenski narod. Kljub temu je solidarnost in pripravljenost za pomoč v teh težkih časih izjemno cenjena.
Uprava za zaščito in reševanje še poziva, naj se za informacije o zaprtih cestah ne kliče na številko 112. Klicatelji naj se obrnejo na prometnoinformacijski center.
V teh zahtevnih trenutkih je ključno, da se vsi skupaj organiziramo in uskladimo svoje napore, da bi čim bolj učinkovito pomagali pri odpravljanju posledic poplav.
Dolge čakalne vrste in gneča zaradi gobarjev in pohodnikov
Danes so na terenu v Ljubnem in okoliških območjih potekale intenzivne aktivnosti za odpravo posledic nedavnih poplav. Župan Franjo Naraločnik je izpostavil, da so se izkazali kot dobro pripravljena ekipa, kljub temu pa so se na vstopni točki v Mozirje pojavili določeni zastoji. Župan je poudaril, da je to posledica natančne kontrole. Slednja je namreč nujna za učinkovito delovanje in usmerjanje prostovoljcev na prizadeta območja. Kljub dvo-urnemu čakanju v koloni je župan poudaril pomen kontrole in usklajenega delovanja v takšnih razmerah.
Na terenu so številni prostovoljci, ki so se prijavili za pomoč pri sanaciji poplavljenih območij. Koordinatorji skrbijo za razporeditev teh prostovoljcev, večinoma med gasilska društva, nekateri pa so bili dodeljeni tudi za pomoč ribiški družini. Župan Naraločnik je razkril, da se je v občini Ljubno prijavilo okoli 500 prostovoljcev, ki so se pripravljeni aktivno vključiti v odpravljanje posledic poplav.
Župan je izpostavil tudi pomembno vlogo mehanizacije, ki je prisotna na terenu. “Z bagri, ki so danes prišli, imamo tudi od 50 do 60 kosov težke mehanizacije, urejamo vodotoke, prebijamo naše lokalne ceste, poskušamo nekako vzpostaviti prevoznost,” je povedal Naraločnik.
Policija je aktivno sodelovala pri spremljanju izvajanja ukrepov na nadzornih točkah, kjer civilna zaščita in gasilci preverjajo upoštevanje odredb. Policisti so opazili zgoščen promet na območju Mozirja, vendar ne zaradi prostovoljcev, temveč zaradi naključnih obiskovalcev, pohodnikov in gobarjev. Ti so bili obveščeni o pomenu odstranjevanja posledic poplav in so sodelovali s kontrolo ter izkazali razumevanje za trenutno situacijo.
Policija je tako tudi pozvala pohodnike, gobarje in vse obiskovalce, da razumejo nujnost sanacije območja ter usklajenega dela v teh zahtevnih razmerah. Kontrola, organizacija in usklajeno delovanje so ključni za učinkovito pomoč in okrevanje prizadetih območij.