Prašičja kuga v Italiji: Drastični ukrepi za zaščito 20 milijard evrov vredne industrije
[Euronews] – Italijanske oblasti se že od januarja 2022 soočajo z velikim izbruhom prašičje kuge, ki je doslej zahteval usmrtitev skoraj 120.000 prašičev. Bolezen, ki se hitro širi med domačimi prašiči, ogroža predvsem severnoitalijanske regije, kjer proizvajajo cenjene svinjske izdelke, kot so pršut in sušene klobase. V zadnjih dveh mesecih so oblasti zaklale kar tri četrtine okuženih prašičev, s čimer poskušajo omejiti širjenje bolezni.
Na kmetiji Giovannija Airolija, ki se nahaja južno od Milana, so morali po strogih protokolih zaklati vseh 6200 prašičev. Airoli je pojasnil, da so dosledno upoštevali vse varnostne ukrepe, a kljub temu prišlo do okužbe. “Očitno je prišlo do napake. Ne razumemo, kaj bi lahko bilo,” je dejal Airoli o težki situaciji, ki je doletela njegovo kmetijo v Lombardiji.
Prašičja kuga se je od začetka septembra močno povečala, saj so zabeležili 24 izbruhov, največ prav v Lombardiji. Kritična območja, ki vzbujajo največjo zaskrbljenost, so Piemonte in Emilija Romanja, kjer izdelujejo znameniti parmski pršut. Izbruh bolezni ogroža kmetije na več kot 23.000 kvadratnih kilometrih, kjer veljajo stroge omejitve zaradi prisotnosti potencialno okuženih divjih prašičev, ki pogosto prvi prenesejo bolezen na domače živali.
Bolezen je za domače prašiče skoraj vedno smrtna, kar je povzročilo ogromno gospodarsko škodo. Močni kmetijski lobi Coldiretti je ocenil, da je izbruh bolezni doslej povzročil za več kot 500 milijonov evrov škode v sektorju svinjine. Omenjeni sektor ustvarja kar 20 milijard evrov vzdolž celotne dobavne verige, od kmetij do predelovalnih obratov, kjer se suši pršut.
Da bi preprečili nadaljnje širjenje bolezni, je italijanska vlada za boj proti pandemiji imenovala posebnega komisarja. Giovanni Filippini je glede dostopa do kmetij in prenosa živali uvedel strožje omejitve ter povečal varovalne pasove, ki so se izkazali za učinkovite v omejevanju širjenja kuge.
Portal24; Foto: Pixabay/Pexels