Predlog za razrešitev: Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora

Poslanci Levice [Foto: Matija Sušnik/DZ]

Predlog za razrešitev: Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora

Na redni marčevski seji državnega zbora je potekalo glasovanje o predlogu za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice državnega zbora. Predlog so vložili poslanci Slovenske demokratske stranke (SDS), največje opozicijske stranke, a je bil zavrnjen, poroča MMC RTV SLO. Za razrešitev je glasovalo 28 poslancev, proti pa 51, skupno je bilo oddanih 79 veljavnih glasovnic. S tem Nataša Sukič, poslanka Levice, ostaja na svojem položaju. Razprava, ki je spremljala glasovanje, je razkrila globoke politične delitve, zlasti glede vprašanja pokojninske reforme in položaja upokojencev v Sloveniji.

Predlog za razrešitev je izhajal iz očitkov SDS, da je Sukič zavestno širila neresnice o pokojninski reformi iz časa druge vlade Janeza Janše. Po njihovem mnenju je podpredsednica državnega zbora napačno pripisala odgovornost za poslabšanje položaja upokojencev takratni vladi, čeprav naj bi dejstva kazala drugače. V SDS so jo zato pozvali k opravičilu, ki ga ni podala, kar je sprožilo njihovo pobudo za razrešitev. Trdili so, da so njene izjave služile kot manipulacija za podporo trenutni pokojninski reformi vlade Roberta Goloba ter za pasivizacijo volivcev pri zbiranju podpisov za referendum o privilegiranih pokojninah.

Sukič je v odzivu poudarila, da je pokojninska reforma iz leta 2012, sprejeta v času Janševe vlade, resda ustavila padanje pokojnin, a obenem zamrznila odmero na nizki ravni. “Pokojnine, odmerjene po Janševem zamrznjenem odstotku, so bile nizke in v tem je srž moje trditve,” je dejala na seji. Ob tem je dodala, da bi se moral upokojencem opravičiti Janez Janša, saj je imel kot premier možnost uvesti reformo, ki bi zagotovila dostojne pokojnine, a tega ni storil. Njegovo vodenje je označila tudi za “klečeplazenje pred diktatom iz Bruslja,” kar naj bi dodatno ogrozilo pokojninsko blagajno.

Parlamentarna razprava razkrila nasprotujoča stališča

Razprava v državnem zboru je hitro prerasla v širšo polemiko o tem, kdo nosi večjo odgovornost za položaj upokojencev. Poslanci SDS so vztrajali, da je Sukič z napačnimi navedbami škodovala ugledu parlamenta, zato so predlog za njeno razrešitev utemeljevali z željo po ohranitvi “vsaj minimalne integritete DZ”. Nasprotniki predloga, zlasti iz koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, pa so očitke zavrnili kot politično motivirane. Po poročanju MMC RTV SLO je Lenart Žavbi iz Svobode dejal, da SDS s predlogom uveljavlja maksimo: “Če se dejstva ne skladajo z našo predstavo, toliko slabše za dejstva.” Dodal je, da plačilne liste upokojencev iz časa druge Janševe vlade dokazujejo poslabšanje njihovega položaja.

V NSi so napovedali podporo razrešitvi, saj je po besedah Janeza Ciglerja Kralja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) ovrgel trditve Sukič. “Če smo nosilci javnih funkcij, moramo prevzeti tudi odgovornost,” je poudaril. Nasprotno so v SD menili, da predlog za razrešitev odpira predvolilno kampanjo, ki ne koristi nikomur, še najmanj upokojencem. Jani Prednik je izpostavil potrebo po politični zrelosti pri sprejemanju nove pokojninske reforme, ki bi zagotovila tako dostojne pokojnine kot vzdržnost sistema.

Levica je Sukič podprla z argumentom, da je kot podpredsednica dolžna opozarjati na manipulacije, zlasti glede zakona o dodatkih pokojninam za umetniške dosežke, ki ga SDS po njihovem mnenju izrablja za nabiranje političnih točk. Matej Tašner Vatovec je opoziciji očital “izkoriščanje stiske revnih upokojencev.”

Ostre besede in pozivi k opravičilu

Sukič se ni zadržala pri kritikah SDS in Janše. Ironično je dejala, da jo širjenja laži obtožuje “najbolj resnicoljubna stranka v celotni parlamentarni zgodovini Slovenije,” medtem ko Janša na uličnih “mitingih resnice” z Pavlom Ruparjem obljublja višje pokojnine, čeprav je v preteklosti “ustvarjal revščino med njimi.” Po poročanju MMC RTV SLO je poudarila, da Janševa vlada ni le zamrznila odmer pokojnin, temveč jih je z “valorizacijskim hokus pokusom” še dodatno poslabšala. S tem je zavrnila očitke o lastnih lažeh in odgovornost preusmerila na nekdanjega premierja.

Podpora Sukič znotraj koalicije je bila pričakovana. V Svobodi so predlog SDS označili za maščevanje, ker je Sukič opozorila na dejstva med njihovimi protesti pred parlamentom. SD je medsebojna obtoževanja označil za nesmiselna, Levica pa je izpostavila, da SDS z referendumskimi pobudami zavaja javnost o obstoječih zakonih. Na koncu je tajno glasovanje potrdilo, da Sukič ostaja podpredsednica, saj predlagatelji niso zbrali potrebnih 46 glasov.

Portal24; Foto: Matija Sušnik/DZ