Predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu primeren za nadaljnjo obravnavo v DZ
[STA] – Poslanci so v današnji prvi obravnavi vladnega predloga zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu ocenili, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog bi po oceni koalicije tujim zdravstvenim delavcem omogočil enostavnejši in hitrejši vstop v zdravstveni sistem. V opoziciji pa menijo, da znižuje zahtevane kompetence zdravnikov.
Da je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, je glasovalo 51 poslancev, da ni primeren pa 35 poslancev. Predlog zakona so podprli v poslanskih skupinah SD, Svoboda in Levica ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek in poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Ziza. Proti so glasovali v SDS, NSi in poslanski skupini nepovezanih poslancev. Današnjo splošno razpravo so sicer zahtevali v SDS.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež je v predstavitvi predloga dejal, da je področje trenutno urejeno razpršeno. Cilj zakona je, da se postopki poenotijo, celostno uredijo v enem predpisu ter vodijo pri enem organu, to je ministrstvo za zdravje.
Znanje slovenskega jezika
Predlog med drugim določa, da se bo znanje slovenskega jezika preverjalo v zaključni fazi postopka, in ne bo več pogoj za začetek postopka. Uvaja do največ šestmesečno usposabljanje pri ponudniku zaposlitve z namenom hitrejšega vključevanja v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje v Sloveniji.
Ob tem za vse postopke uvaja presojo s pomočjo izvedenca, ki je lahko posameznik, strokovno združenje, izobraževalni zavod ali drugi javni zavod, ki ima ustrezno strokovno znanje. Tuji zdravstveni delavci bodo po priznanju poklicne kvalifikacije vezani na zaposlitev pri ponudniku zaposlitve. Če se pri njem ne bodo zaposlili, bodo morali stroške povrniti sami.
V SD menijo, da predlog predstavlja pomemben korak h krepitvi zdravstvenega sistema, omogoča pridobivanje kakovostnega kadra, poenostavlja postopke in hkrati ohranja visoke standarde usposobljenosti zdravstvenih delavcev, je dejala poslanka Bojana Muršič. Pomembno je, da omogoča izvedbo demonstracijskih posegov, s katerimi bodo predstavljene nove medicinske tehnike in znanja, je dodala.
Standardi
Poslanka Nataša Sukič (Levica) je zavrnila pomisleke zdravniške zbornice, da predlog ustvarja neenak položaj slovenskih kandidatov v primerjavi s tujimi glede preverjanja strokovne usposobljenosti. Poudarila je, da predlog za tuje kandidate, ki ne bodo dosegali standardov, predvideva dopolnilne obveznosti.
Ob tem predlog določa, da mora zdravniška zbornica o vpisu v register in izdaji licence odločiti v 30 dneh, trenutno ta rok ni določen. “V praksi se zato dogaja, da zbornica z izdajo licence in vpisi v register zavlačuje kolikor dolgo le lahko, s čimer se umetno zmanjšuje priliv zdravstvenih delavk in delavcev v Slovenijo,” je povedala Sukič. Med pomembnimi določbami je naštela tudi financiranje jezikovnih tečajev za kandidate iz proračuna v višini 300 evrov.
Predlog zakona podpirajo tudi v Svobodi. Poslanec Dušan Stojanovič je dejal, da gre za nujen korak v smeri hitrejšega, učinkovitejšega in transparentnejšega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij, ki bo pripomogel k odpravi pomanjkanju kadra v zdravstvu. “S poudarkom na kakovosti in varnosti pacientov, jezikovni usposobljenosti ter pravni varnosti ta zakon prispeva k dolgoročni stabilnosti in vzdržnosti slovenskega zdravstvenega sistema,” je prepričan.
Nižanje standardov
V SDS menijo, da bo predlog pohitril postopke tako, da bo znižal poklicne standarde in jezikovne zahteve kandidatov. “Jezikovne kompetence tujih zdravnikov se bodo preverjale šele ob prijavi na strokovni izpit, torej bodo v ambulantah pol leta delali zdravniki, za katere sploh ne bo jasno, ali bolnike razumejo ali ne,” je v predstavitvi stališč dejal poslanec Zvonko Černač.
Poslanka Iva Dimic (NSi) je opozorila, da se s predlogom zdravniški zbornici jemlje strokovna vloga v postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij, saj bo namesto tričlanske strokovne komisije o kandidatih odločal izvedenec ministrstva za zdravje, ministrstvo pa niti ne bo dolžno upoštevati njegovega mnenja. “Predlog zakona torej omogoča, da o kompetencah zdravnikov ne odloča več stroka, temveč vsakokratna oblast,” je dejala.
Predlogu nasprotujejo tudi v poslanski skupini nepovezanih poslancev. Poslanka Eva Irgl je dejala, da predlog lahko povzroči ogrožanje kakovosti in varnosti zdravstvenih storitev, saj ne zagotavlja dovolj strogih preverjanj strokovnih kompetenc, preverjanje znanja slovenskega jezika pa šele v zadnji fazi. Dodala je, da bi morali rešitve najprej iskati doma, na primer s povečanjem števila vpisnih mest na medicinske in zdravstvene fakultete.
Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905