Predlog zakona o visokem šolstvu prejel okoli 60 pripomb

ByMiha Kovač

25. avgusta, 2024 , ,
Šola [Foto: Pexels]

Predlog zakona o visokem šolstvu prejel okoli 60 pripomb

Ministrstvo za visoko šolstvo je na predlog zakona o visokem šolstvu, ki je bil v javni obravnavi od 12. junija do 24. julija prejelo približno 60 pripomb. Predlog zakona, ki prinaša številne spremembe in novosti, med drugim ureja vprašanja učnega jezika, uvedbo športne vzgoje kot obveznega predmeta in pogoje za vpis na visokošolske zavode, je sprožil široko razpravo in različne odzive zainteresirane javnosti.

Po navedbah ministrstva so vsebinske pripombe naslovile tudi sestavo rektorske konference in sveta za visoko šolstvo, organizacijo študijskega leta ter obseg predavanj. Predlog zakona sicer prinaša vrsto sprememb, med drugim spodbujanje zdravega življenjskega sloga študentov in zaposlenih, spoštovanje načela enakosti spolov ter strožje ukrepe proti spolnemu in drugemu nadlegovanju.

Pomembna novost predloga je tudi ureditev možnosti izvajanja študijskih programov v tujem jeziku, zagotovitev brezplačnega študija za določene skupine študentov in podrobnejša pravila glede dodeljevanja koncesij. Zakon definira ustanovitelje visokošolskih zavodov, pri čemer uvaja novost, da lahko nove javne univerze ustanovi zgolj država, ne pa tudi samostojni zavodi.

Predlog zakona predvideva spremembe pri delovanju Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis), vključno z daljšim obdobjem akreditacij visokošolskih zavodov s pet na sedem let. Novost je tudi ureditev mikrodokazil kot krajše oblike izobraževanj ter uvedba novih sodelavcev pri pedagoškem procesu, kot so korepetitorji in strokovni sodelavci.

Pomemben finančni vidik predloga zakona določa, da se bo za visoko šolstvo na letni ravni zagotovilo 1,5 odstotka BDP-ja, kar je bistveno več od trenutnih 0,6 odstotka.

Ministrstvo bo po pregledu pripomb pripravilo dopolnjen predlog zakona, ki bo šel v medresorsko obravnavo. Končno odločanje o zakonu bo potekalo na svetu za visoko šolstvo, pričakovano pa je, da bo zakon sprejet v začetku prihodnjega leta.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels