Premier Golob govoric o predčasnih volitvah ne komentira
V slovenski politiki se širijo govorice o predčasnih volitvah, ki bi lahko pretresle vladajočo koalicijo Roberta Goloba. Minuli teden naj bi predsednik vlade v ozkem krogu razpravljal o možnosti volitev do poletja ali jeseni, sklicujoč se na vire navaja Info360. Iz kabineta predsednika vlade so na vprašanja odgovorili z: »Ne komentiramo,« kar še podžiga ugibanja.
Politično ozračje je napeto. Anketa Mediane za Pop TV kaže, da je Golob na lestvici priljubljenosti politikov na zadnjem, 20. mestu, medtem ko je evropski poslanec Vladimir Prebilič na četrtem, piše Info360. Slednji razmišlja o ustanovitvi stranke, kar bi lahko Gibanju Svoboda odvzelo vsaj 20 odstotkov volivcev iz leta 2022. Podpora Prebiličevi stranki že zdaj dosega 8–10 odstotkov, kar presega SD, Levico in NSi, medtem ko Demokrati Anžeta Logarja in Gibanje Svoboda uživata po 12 odstotkov podpore.
Po poročanju Info360 tretjina vprašanih v anketi Mediane za Delo pričakuje novo stranko na levi sredini. Goloba dodatno obremenjujejo pravne težave: protikorupcijska komisija bo kmalu odločila o sumu kršitve zakona o integriteti, v teku pa je tudi predkazenski postopek zaradi očitkov Tatjane Bobnar. Raziskava slovenskega javnega mnenja nakazuje premik podpore k desni, kjer vodi SDS. Prebilič je za komercialno televizijo dejal, da je več možnosti za to, da bo stranko ustanovil, kot da je ne bo.
V kabinetu predsednika vlade pogovorov na to temo ne želijo komentirati
Gibanje Svoboda se izogiba jasnim odgovorom. Na vprašanje o predčasnih volitvah ob slabih anketah so odgovorili: »Vsaka demokratična družba omogoča nastanek političnih pobud. Ostajamo osredotočeni na izvajanje programa in reform.« Dodali so: »Edina prava meritev so volitve, ne ukvarjamo se z interpretacijami anket.« Po poročanju Info360 je Golob že pred tedni v stranki napovedal možnost volitev ob Prebiličevem vstopu, a konkretnih stališč ni.
Levica, koalicijska partnerica, zahteva razpravo in referendum o povečevanju izdatkov za vojsko, saj meni, da brezglavo povečevanje izdatkov za orožje ne prinaša varnosti, temveč več napetosti. Ankete kažejo nenaklonjenost javnosti takim izdatkom, kar bi lahko ob referendumu zamajalo koalicijo. Levica medtem cilja na razpravo po juniju, ko bo vrh Nata v Haagu odločal o dvigu obrambnih izdatkov.
Portal24; Foto: Danijel Novakovič/STA