Premier Golob išče naslednika za pravosodni resor

Dominika Švarc Pipan Foto: Vlada RS Flickr

Premier Golob išče naslednika za pravosodni resor

Ministrica za pravosodje, Dominika Švarc Pipan, je po tem, ko so se pojavili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, vrednem 7,7 milijona evrov, podala odstopno izjavo. Švarc Pipan, ki je svoj odstop predstavila na izredni seji Državnega zbora (DZ), je poudarila, da je njeno vztrajanje na položaju bilo ključno za razkrinkavanje “netransparentne pajčevine spornih političnih, poslovnih in kadrovskih praks”.

V luči obtožb, ki so ji bile naslovljene v zadnjih tednih na ministrico, je Švarc Pipan izrazila mnenje, da je bilo nujno, da ostane na ministrskem položaju, da bi prispevala k razkritju in boju proti sistemski korupciji in parcialnim interesom v državnem aparatu. Premier Robert Golob je ob tem napovedal, da bo odstop sprejel. Švarc Pipan pa je na položaju ostala še nekaj časa, da bi zaključila preiskavo in predala končna ugotovitve glede spornega nakupa.

Švarc Pipan je svoje poročilo o nakupu stavbe predala predsedniku vlade. Švarc Pipan je dejala, da je sedaj odločitev v njegovih rokah, ali in kdaj bo poročilo posredovano javnosti. Dodala je, da je čas za pristojne organe, da nadaljujejo z odkrivanjem in preganjanjem morebitnih sumov kaznivih dejanj.

Poročilo sem predala predsedniku vlade, zdaj je v njegovih rokah in njegova odločitev, ali in kdaj in v kakšni meri bo to poročilo posredoval tudi javnosti. Zdaj so na vrsti tudi pristojni organi odkrivanja in pregona morebitnih sumov kaznivih dejanj,” je dejala Švarc Pipan.

Švarc Pipan: Namen je bil presekati udobje tistih, ki upajo na to, da se da ozadja afer prikriti s tihimi odhodi ministrov

Dominika Švarc Pipan, odhajajoča ministrica za pravosodje, je v svoji nedavni izjavi poudarila, da je bil njen glavni cilj preprečiti prikrivanje ozadij afer in presekati udobje tistih, ki računajo na pozabljivost javnosti in tih odhod ministrov, da bi se izognili odgovornosti. V svojem prizadevanju za transparentnost je Švarc Pipan razkrila, da je raziskovala okoliščine spornega nakupa stavbe na Litijski cesti, in svoje ugotovitve predstavila premierju Robertu Golobu.

Poročilo, ki ga je ministrica predala, razkriva “skrbno načrtovano delovanje peščice državnih uradnikov”, vključno z zavajanjem, manipulacijo postopkov in dokumentacije ter neavtoriziranimi zunanji vplivi. Švarc Pipan je poudarila, da so dokumentacijo že predali Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in da pričakuje temeljito preiskavo sumov kaznivih dejanj.

Zato si tudi sama želim, tako kot javnost, da se razjasnijo vse podrobnosti in vloge vseh akterjev, da zadeva dobi pravičen in zakonit epilog. Le tako bo služila ne le kot svarilo za naprej, pač pa tudi kot temelj sistemskih sprememb in dodatnih varovalk za preprečevanje korupcije in varovanje javnega interesa.

Dominika Švarc Pipan

Kljub priznanju politične odgovornosti Švarc Pipan verjame, da zgolj njen odstop ne bo rešil temeljnih problemov. Poudarila je pomen razjasnitve vseh podrobnosti in vlog vpletenih akterjev za zagotovitev pravičnega zaključka afere, ki bi služil kot svarilo in temelj za sistemske spremembe proti korupciji.

Seveda iskreno obžalujem, da sem sama zaradi prevelike zaupljivosti te laži in prevare spregledala – državljankam in državljanom se za to veliko napako osebno opravičujem. A še mnogo bolj bi obžalovala, če bi odšla, preden bi mi jih uspelo čim bolj odkriti in razkriti.

Dominika Švarc Pipan

Švarc Pipan je izrazila obžalovanje zaradi svoje naivnosti, ki je omogočila spregled laži in prevar, hkrati pa je izrazila zahvalo premierju Golobu, sodelavcem in državljanom za podporo. Njena zavezanost boju proti korupciji in transparentnosti ostaja neomajna, saj verjame v možnost skupnega premagovanja spornih praks in korupcije v slovenskem političnem in družbenem prostoru.

Premier novega ministra predlagati v desetih dneh

Po odstopu ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan se slovenski politični vrh sooča z iskanjem njene naslednice ali naslednika. Premier Robert Golob ima po poslovniku Državnega zbora deset dni časa, da predlaga novo kandidatko ali kandidata za ministra. Premier se lahko odloči tudi, da bo ministrstvo začasno vodil sam ali naloge prenesel na drugega ministra. V tem prehodnem obdobju bo Švarc Pipan še vedno opravljala tekoče posle na ministrstvu.

Vlada in koalicijska stranka Socialni demokrati (SD) so se dogovorili, da bo premier Golob začasno prevzel vodenje pravosodnega resorja, čeprav uradnega obvestila Državnemu zboru še ni poslal. Ta dogovor odpira možnost, da premier v določenem roku najde ustrezno osebo za to pozicijo.

Iskanje novega ministra poteka v tesnem sodelovanju s SD-jem, saj pravosodni resor spada pod njihovo kvoto. Cilj je najti “čim boljšega strokovnjaka”, ne da bi se osredotočali zgolj na “koalicijsko matematiko”, kot izpostavlja podpredsednik vlade iz Gibanja Svoboda, Klemen Boštjančič.

[Vir: MMC RTV SLO]; Foto: Vlada RS Flickr; Portal24