Premier Golob na vrhu ZN predstavil inovativni koncept vodne diplomacije

ByMiha Kovač

23. septembra, 2024 , , ,
Nagovor premierja Roberta Goloba. [Foto: Daniel Novakovič/STA/Vlada RS Flickr]

Premier Golob na vrhu ZN predstavil inovativni koncept vodne diplomacije

Na vrhu Združenih narodov (ZN) je premier Robert Golob skupaj z mednarodno delegacijo predstavil ambiciozen koncept vodne diplomacije, ki naj bi prispeval k reševanju globalnih izzivov, kot so podnebne spremembe, oboroženi konflikti in spoštovanje človekovih pravic. V okviru vrha je ZN sprejel tudi “pakt za prihodnost”, ki se osredotoča na trajnostni razvoj in mednarodni mir.

Premier Golob je v svojem govoru izpostavil, da vodna diplomacija temelji na povezovanju naprednih tehnologij, vključno z umetno inteligenco, satelitsko tehnologijo in digitalnimi rešitvami, ki omogočajo spremljanje in upravljanje vodnih virov ter ekosistemov. Poudaril je, da te tehnologije niso zgolj orodja, temveč katalizatorji nove dobe, kjer lahko natančno analiziramo vremenske vzorce in učinkovito upravljamo naravne vire.

Voda je bila opredeljena kot ključni naravni vir, ki ga je potrebno zaščititi za mir in stabilnost, tako v državah, ki trpijo zaradi pomanjkanja vode, kot tudi v tistih, ki so bogate z vodo, med njimi Slovenija. Golob je posebej izpostavil slovensko izkušnjo z uničujočimi poplavami ter uvedbo naprednih tehnologij za spremljanje in preprečevanje prihodnjih katastrof. “Po uničujočih poplavah, ki smo jih lani doživeli v Sloveniji, smo sprejeli napredne satelitske in digitalne tehnologije za spremljanje,” je dejal premier.

Pakt za prihodnost: Nov korak k svetovnemu sodelovanju

V okviru vrha so svetovni voditelji sprejeli pakt za prihodnost, ki je akcijsko usmerjen dokument, s ciljem trajnostnega razvoja, krepitve mednarodnega miru in varnosti ter spodbujanja mladih in znanosti. “Gre za akcijsko usmerjen dokument, ki se osredotoča na trajnostni razvoj, mednarodni mir in varnost, mlade, znanost ter tehnologije, kar so osrednje prednostne naloge mednarodne skupnosti,” je ob robu vrha izjavil Golob.

Poleg tega je premier poudaril pomen svetovnega partnerstva za vodo in izpostavil, da je podnebna kriza ključni izziv, s katerim se moramo nujno soočiti. Prav tako je pozval k končanju vojn, kot so konflikti v Ukrajini, Gazi in Palestini.

Dvostranska srečanja s ključnimi mednarodnimi akterji

Ob robu vrha se je premier Golob srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa, Mirjano Špoljarić Egger, ter s predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja, Thomasom Bachom. Špoljarić Egger je predstavila ključne težave, s katerimi se sooča Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) v kriznih območjih. S Thomasom Bachom pa sta se pogovarjala o pomenu športa, kar poudarja tudi Deklaracija o prihodnjih generacijah. Sklenila sta, da bi olimpijska ekipa beguncev lahko služila kot dober primer na številnih področjih, ne le v športu.

Vrh, ki se bo nadaljeval tudi v prihodnjih dneh, se osredotoča na globalna vprašanja, kot so mir v vesolju, vpliv umetne inteligence, podnebne spremembe in reforma Varnostnega sveta. Na koncu srečanja naj bi svetovni voditelji sprejeli še svetovno digitalno pogodbo in deklaracijo o prihodnjih generacijah, ki bosta pomembno vplivali na prihodnji razvoj in sodelovanje med državami.

Rusija izolirana na vrhu ZN: Poskus ustavitve “pakta za prihodnost” propadel

Rusija je bila na odmevnem vrhu Združenih narodov (ZN) v New Yorku, kjer je poskušala preprečiti sprejetje ambicioznega “pakta za prihodnost” izredno izolirana. Pakt je namenjen reformi ZN in oživitvi večstranskega sodelovanja, ruska poteza je bila zavrnjena z veliko večino glasov.

Rusija je poskusila glasovanje z utemeljitvijo, da sporazum podpira predvsem zahodne interese sicer preložiti. Njeno zahtevo so zavrnili s 143 glasovi proti. Za ruski predlog je glasovalo le sedem držav, 15 pa se jih je vzdržalo. To je bil jasen znak, da Rusija ostaja osamljena na svetovnem odru… več tukaj.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Daniel Novakovič/STA/Vlada RS Flickr