Premier Golob: Reformacija kot temelj slovenske identitete in prihodnosti

ByMiha D. Kovač

31. oktobra, 2024 ,
Spomenik Primoža Trubarja [Foto: Žan Kolman/KPV]

Premier Golob: Reformacija kot temelj slovenske identitete in prihodnosti

Dan reformacije, ki ga praznujemo 31. oktobra, je za slovenski narod izjemnega pomena. Predsednik vlade dr. Robert Golob je ob tej priložnosti naslovil poslanico, v kateri je izpostavil zgodovinsko dediščino reformacije ter njen vpliv na današnjo slovensko družbo. V svojem nagovoru se je dotaknil pomena reformacijskih vrednot, kot so pogum, vztrajnost in zvestoba svojim idealom, ki ostajajo aktualne tudi v sodobnem času.

Ob omembi obdobja, ko je Primož Trubar v 16. stoletju izdal prvi slovenski knjigi, predsednik vlade poudarja, kako dragoceni sta ti deli za naš narod: „ko smo sredi 16. stoletja dobili prvi slovenski knjigi, si njun avtor kljub svoji izjemni vizionarski veličini verjetno ni predstavljal, kako pomembni bosta postali za slovenski narod.“ Trubar je tako odprl pot slovenski pisni kulturi in nacionalni identiteti, kar je bilo bistvenega pomena za kasnejše sanje o slovenski državi.

V svojem govoru Golob opisuje Trubarja kot izjemnega posameznika, ki je skupaj s svojimi sodobniki prispeval k narodovi osamosvojitvi ter pokazal potencial slovenskega naroda: „Primož Trubar in drugi predstavniki reformacije so našemu narodu omogočili sanje o slovenski državi… pokazal, kakšno veličino premore naš narod.“ S tem poudarja, da je reformacija dala Slovencem priložnost, da se uveljavijo kot enakovreden narod znotraj evropskega kulturnega prostora.

Pomen jezika in knjig

Predsednik Golob se prav tako dotakne pomena jezika in knjig v slovenski zgodovini ter poudarja, da je slovenska država ena redkih, ki svojo suverenost gradi prav na jeziku: „Slovenci smo eden redkih narodov, ki smo svojo državo ter suverenost temeljili na jeziku.“ Tovrstna dediščina je za narod ključna, saj izpostavlja jezik kot vezni člen, ki skozi generacije ohranja slovensko identiteto.

Golob v svoji poslanici opozarja tudi na aktualne izzive današnjega časa, kjer se zdi, da nas obdajajo konflikti in negotovosti: „Danes se nam pogosto zdi, da zaradi številnih konfliktov, vojn in razdejanja, ki divjajo po svetu, ta luč čedalje bolj bledi.“ Kljub temu poudarja, da Slovenci sami lahko ustvarjamo svetlobo za prihodnost – z dejanji, idejami in prizadevanji za boljši jutri: „Svetlobo si lahko ustvarimo sami. S svojimi dejanji, idejami, prizadevanji in vizijo za boljši danes – ter boljši jutri za naslednje generacije.“

Ob koncu svojega nagovora je dr. Golob izrazil ponos nad dosežki Slovenije v mednarodni skupnosti in poudaril, kako pomembno je ohranjati vključujočo in mirno družbo: „Ponosni smo lahko tudi na naš, slovenski, in zelo kakovostni način življenja. Smo družba s pogledom, uprtim v prihodnost… družba, ki ceni in se zavzema za mir in varnost.“ Prebivalce Slovenije je povabil, da ohranijo svetlobo, ki so jo pričeli graditi naši predniki, za boljši jutri in za prihodnje generacije.

Predsednik vlade je ob dnevu reformacije tako opomnil na zgodovinski pomen te obletnice, na dediščino reformatorjev, kot je Trubar, ter na dolžnost, da vsi prebivalci Slovenije ohranjamo vrednote, ki nas povezujejo kot narod.

Portal24; Foto: Žan Kolman/KPV