Premier Golob: Slovenija ne bo povečala prispevka za pomoč Ukrajini
Na vrhu zveze NATO v ZDA je premier Robert Golob potrdil, da Slovenija ne bo povečala svojega prispevka za podporo Ukrajini. “Slovenija je bila med prvimi, ki je Ukrajini priskočila na pomoč. S finančno pomočjo bomo nadaljevali, večina nepovratnih sredstev bo šla za humanitarne namene, vendar naš prispevek se ne bo povečeval,” je dejal Golob v Washingtonu. Poudaril je tudi, da bodo nekatere druge članice zavezništva morale prispevati bistveno več, kot so doslej.
Voditelji držav članic Nata so se v sredo zavezali k dolgoročni pomoči Ukrajini, usklajevanje katere prevzema zavezništvo. V prihodnjem letu nameravajo članice za vojaško pomoč Ukrajini nameniti najmanj 40 milijard evrov. Omenjeno je enako znesku, ki ga namenjajo že od začetka ruske agresije pred nekaj več kot dvema letoma.
Golob je poudaril, da bo vojna v Ukrajini najverjetneje dolgotrajna, zato je potrebna ustrezna priprava. “V vseh dolgotrajnih konfliktih ne smemo prezreti vidika političnega oziroma diplomatskega delovanja,” je dejal. Verjame, da bo treba na tem področju storiti več, če bomo želeli mirno rešitev konflikta. Zato je treba zagotoviti dialog z globalnim jugom in drugimi svetovnimi državami, predvsem glede usklajevanja stališč.
Golob: Zahod nima jasnega stališča do konflikta v Gazi
Premier je izpostavil tudi težave Zahoda pri reševanju konflikta v Ukrajini, ki so povezane z nejasnimi stališči do konflikta na Bližnjem vzhodu. “Tam se dogaja humanitarna katastrofa, ki ni nič manjša od tiste v Ukrajini. Dvojni standardi, ki nam jih očitajo predvsem arabske države, ne koristijo iskanju rešitve za Ukrajino,” je poudaril Golob.
Voditelji članic Nata so se v sredo posvetili predvsem nadaljnji pomoči Kijevu pri soočanju z rusko agresijo. V okviru Sveta Nato–Ukrajina bodo razpravljali še z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Ruska agresija je tudi ena osrednjih tem razprav s predstavniki EU in partnerskih držav iz indijsko-pacifiške regije – Avstralije, Nove Zelandije, Japonske in Južne Koreje.
Zelenski: Odpraviti je treba omejitve
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na vrhu Nata zahodne države pozval k odpravi vseh omejitev glede uporabe orožja, ki so ga dobavili Ukrajini. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ki se je v Washingtonu sestal z Zelenskim, meni, da ima Ukrajina v okviru samoobrambe pravico do napadov na rusko ozemlje.
“Če želimo zmagati, prevladati in braniti našo državo, je treba odpraviti vse omejitve,” je Zelenski odgovoril na vprašanje o omejitvah pri uporabi dobavljenega orožja za napade na rusko ozemlje. Poudaril je, da vedo, iz katerih vojaških oporišč Rusija izvaja napade na Ukrajino. Zaradi slednjega pa bi morale zahodne države dovoliti napade na ta oporišča. O tem je govoril z britanskim premierjem Keirom Starmerjem, od katerega je prejel “zelo dobra sporočila”, in ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. To vprašanje namerava odpreti tudi na zasedanju Sveta Nato–Ukrajina.
ZDA so naznanile dodatno vojaško pomoč Ukrajini v vrednosti 225 milijonov dolarjev. Pomoč vključuje protiraketni sistem Patriot, protizračne rakete, rakete Stinger in rakete za mobilne sisteme HIMARS, granate za topništvo, protitankovske rakete in drugo opremo. To je že osmi sveženj pomoči, odkar je kongres letos odobril 60 milijard dolarjev za pomoč Ukrajini.
Golob je opozoril, da je treba zagotoviti dialog z globalnim jugom in drugimi svetovnimi državami za usklajevanje stališč ter poudaril, da bodo druge članice Nata morale prispevati bistveno več k reševanju konflikta.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Žan Kolman / KPV