Premier Golob sprejel letalske ekipe, ki so pomagale pri gašenju požarov
Premier Robert Golob, ki trenutno opravlja tudi funkcijo ministra za obrambo, je na Brniku sprejel ekipe za podporo gašenju iz zraka, ki so sodelovale pri gašenju požarov tako v Sloveniji kot v Severni Makedoniji. Ob tem jim je v znak hvaležnosti podelil spominske kovance. Dogodek je bil priložnost za poudarjanje pomena pripravljenosti na posledice podnebne krize, ki postaja vse bolj izrazita v obliki ekstremnih vremenskih pojavov, kot so gozdni požari.
Golob je ob tem izpostavil lanskoletne poplave in požar na Krasu, kjer so Slovenska vojska in civilna zaščita uspešno sodelovali pri zaščiti življenj in premoženja. Poudaril je, da današnji dogodek kaže, kako Slovenija postaja bolj odporna in pripravljena na spopadanje z naravnimi nesrečami, ki jih povzroča podnebna kriza.
Letalske enote ključne pri gašenju požarov v Sloveniji in tujini
Letalske ekipe so v letošnji požarni sezoni odigrale ključno vlogo pri gašenju požarov na težko dostopnih območjih. Po podatkih Ministrstva za obrambo in Uprave RS za zaščito in reševanje so letala in helikopterji sodelovali pri številnih intervencijah. Nova enota za podporo gašenju iz zraka, ki je bila operativna od 15. maja, je bistveno pripomogla k uspehu akcij. Dve letali Air Tractor sta bili operativni že od začetka sezone, kasneje pa sta se pridružili še dve dodatni letali.
Od 18. julija do 5. septembra so letala sodelovala v 18 intervencijah v Sloveniji. Skupno so letala letela več kot 200 ur in odvrgla več kot 650.000 litrov vode. Letala so zajemala vodo iz več različnih lokacij po Sloveniji, pa tudi iz Italije in Hrvaške. Njihov odzivni čas je bil izjemno kratek, kar je pripomoglo k zmanjšanju površin, ki jih je zajel ogenj.
Pomoč Slovenske vojske tudi v Severni Makedoniji
Slovenska vojska je letos trikrat poslala helikopterske ekipe v Severno Makedonijo, kjer so pomagale pri gašenju obsežnih požarov. S helikopterjem Cougar so ne le gasili požare, temveč tudi rešili sedem življenj. V Severni Makedoniji so slovenski helikopterji odvrgli več kot 341.000 litrov vode, kar je bistveno pripomoglo k obvladovanju ognjenih stihij.
Skupno so letalske ekipe Slovenske vojske letos v Sloveniji in Severni Makedoniji odvrgle 863.550 litrov vode in naletele približno 104 ure. Golob je ob tem poudaril, da se slovenske letalske ekipe vedno znova izkažejo kot zanesljiv partner pri reševanju življenj in zaščiti premoženja, tako doma kot v tujini. “Naša pripravljenost na tovrstne izzive bo ključna za prihodnost,” je še dodal premier.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Bor Slana STA/Vlada RS Flickr