Premier odgovarja na očitke opozicije: Ni me strah obtožb o lažeh
V državnem zboru poteka burna razprava med opozicijo in vlado, v ospredju pa so predvsem stanovanjska politika, zdravstvena reforma in druge aktualne teme. Stranka SDS je vladi premierja Roberta Goloba očitala neizpolnjevanje obljub, zlasti glede gradnje javnih najemnih stanovanj, medtem ko je premier poudarjal dolgoročne cilje svoje koalicije in zavračal očitke o lažeh.
Poslanec SDS-a Andrej Poglajen je v svojem vprašanju premierju izpostavil stanovanjsko problematiko, ki po njegovem mnenju ostaja nerešena kljub obljubam vladajoče koalicije. “Ob nastopu vaše vlade, ki jo vodite, smo mladi poslušali obljube, kako boste zgradili 30 tisoč neprofitnih najemniških stanovanj. Omenjeni cilj ste ljudem prodajali kot enega izmed ključnih elementov izpostavitve ministrstva za solidarno prihodnost,” je dejal Poglajen.
Poglajen je opozoril, da se je prvotna obljuba o 30 tisoč stanovanjih kasneje zmanjšala na 3000 stanovanj letno po letu 2026, a tudi ta cilj po njegovem ni bil uresničen. “Ko je bilo 100 dni vlade, je eden izmed vaših ministrov dejal: ‘Lopate imamo že pripravljene.’ V 1000 dneh bi pričakovali vsaj kakšno položeno opeko, vendar pač ni tako,” je dodal in premierja vprašal, ali bo vlada končno priznala, da so bile te obljube nerealne. Ob tem je izpostavil tudi dvig davka na oddajanje nepremičnin, ki je po njegovih besedah še poslabšal bivanjske razmere, zlasti za mlade.
Premier je očitke odločno zavrnil
Premier Robert Golob je na očitke odgovoril odločno, pri čemer je poudaril, da stanovanjska politika ostaja ena od prioritet vlade. “Ni me strah obtožb o lažeh, zaradi tega, ker ima vsaka obtožba, ki je laž, v resnici kratke noge,” je dejal v odgovoru Poglajnu. Dodal je, da je vlada ob nastopu mandata jasno sporočila, da bo preboj na področju stanovanjske politike dosegla v dveh mandatih. “Ko smo nastopili mandat, smo zelo jasno povedali, da želimo v dveh mandatih izpolniti ključni preboj na tem področju in da so vsi ukrepi, ki jih bomo izvajali pri stanovanjski politiki, zavezani dvema mandatoma,” je pojasnil.
Po besedah premierja je nemogoče v enem mandatu hkrati zagotoviti finančna sredstva, zakonski okvir in dokončati gradnjo. “To ne pomeni, da bežimo od česar koli,” je poudaril in dodal, da vlada za stanovanjsko gradnjo namenja 100 milijonov evrov letno v obdobju desetih let. Letos naj bi se začela gradnja 2000 stanovanj, kar po Golobovem mnenju presega vse, kar je država dosegla od osamosvojitve. Opoziciji, zlasti SDS-u, je ob tem očital, da ima rešitve le, ko je v opoziciji: “Rešitve imate le, ko ste v opoziciji.” Po poročanju MMC RTV SLO je premier izpostavil, da je trenutni pristop vlade edini realen za reševanje stanovanjske krize.
Zdravstvena reforma pod drobnogledom NSi-ja
Poleg stanovanjske politike je razpravo zaznamovalo tudi vprašanje zdravstvenih reform. Poslanka NSi-ja Iva Dimic je premierja vprašala, kdaj bodo državljani deležni pravočasnih zdravstvenih storitev, saj po njenih ocenah trenutno stanje ni varno za bolnike. “Državljan s povprečno plačo je decembra prek prispevkov za zdravstvo plačal 412 evrov. In v tem zdravstvu, za katero državljan vsak mesec plačuje 400 evrov, potem sploh ne pride pravočasno na vrsto, ko potrebuje kakšen pregled,” je dejala in opozorila na vse več samoplačniških storitev.
“Zakaj, spoštovani predsednik vlade, za zdravstvo plačujemo vse več, dostopnost pa je vedno slabša? V dveh letih te vlade so se čakalne dobe povečale za 18 odstotkov, ZZZS ima 80 milijonov presežka, z marcem pa se nam je kljub vsemu povečal obvezni zdravstveni prispevek,” je še dodala. Po poročanju MMC RTV SLO je Dimic izpostavila neučinkovitost javnega zdravstva kot ključni problem.
Golob je v odgovoru zatrdil, da zdravstvena reforma ostaja prednostna naloga vlade. “Ko govorimo o zdravstvu v Svobodi in v tej koaliciji, vedno govorimo o javnem zdravstvu – prioriteto mora imeti javni zdravstveni sistem. Vsi naši ukrepi gredo v to, da bomo krepili javni zdravstveni sistem,” je poudaril. Dodal je, da Slovenija omogoča brezplačen dostop do najzahtevnejših operacij, kar je po njegovem mnenju vrednost, ki jo marsikdo zavida. “Sloveniji marsikdo zavida, da lahko do najbolj kompliciranih in najzahtevnejših in tudi v resnici najdražjih operacij vsak pride brezplačno,” je dejal.
Premier je, kot navaja MMC RTV SLO izpostavil, da je reforma potrebna zaradi desetletij zanemarjanja javnega zdravstva, ki se je v preteklosti izčrpavalo prek zasebnih interesov. Trenutna vlada po njegovih besedah to spreminja z ukrepi, kot je preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Druge teme: od afere Spirit do odnosov z Izraelom
Razprava se je dotaknila tudi drugih tem, kot je propadli razpis agencije Spirit. Nepovezani poslanec Anže Logar je premierja vprašal, kaj bo vlada storila po izbruhu afere, povezane z razpisom za spodbujanje investicij v premogovnih regijah. Golob je priznal, da je bil razpis slabo izpeljan, a poudaril hitro ukrepanje vlade.
“V tem primeru gre res za zelo slabo izpeljan razpis, na katerega so se prijavili tudi nekateri podjetniki, ki niso imeli čistih namenov,” je dejal. Po poročanju MMC RTV SLO je razpis že razveljavljen, vlada pa pripravlja smernice za preprečevanje podobnih primerov v prihodnje.
V mednarodnem kontekstu je vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec premierja povprašal o odnosih z Izraelom in predlogu za nov častni konzulat v Mariboru. Golob je pojasnil, da o tem odloča zunanje ministrstvo, sam pa je izrazil skepso glede primernosti trenutka za takšno potezo. “Ministrstvo za zunanje zadeve je tisto, ki presoja o teh postopkih, potem pa stečejo vsi nadaljnji koraki,” je dejal.
Portal24; Foto: Matija Sušnik/DZ