Prezasedenost zaporov v Sloveniji: Začasne izpustitve kot zadnja rešitev?
[24ur] – Slovenija se sooča z resnimi težavami pri prezasedenosti zaporov, zaradi česar Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij predlaga razglasitev zaostrenih varnostnih razmer, kar bi omogočilo začasno prekinitev prestajanja kazni. “Ker ni prostora, kamor bi zapornike namestili, bi jih začasno izpustili,” poroča 24ur. To je posledica rekordnega števila zapornikov v zgodovini države.
Povprečna zasedenost slovenskih zavodov za prestajanje kazni trenutno znaša kar 140 %, kar je najvišje v zgodovini države. Bojan Majcen, generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, pojasnjuje, da je stanje tako alarmantno, da so bili prisiljeni ponovno uporabiti že odslužene postelje iz 70-ih let in fitnes prostore spremeniti v zaporniške sobe. “Prišlo je tako daleč, da smo morali dejansko postelje, ki smo jih že odslužene odslovili, praktično iz 70-ih let, vračati nazaj,” je pojasnil Majcen.
Možnost prekinitve prestajanja kazni
Da bi razbremenili sistem, uprava predlaga izredno rešitev – začasno prekinitev prestajanja kazni za nekatere zapornike. To pomeni, da bi lahko zapornike izpustili še pred iztekom kazni. Kot je pojasnila pravosodna ministrica Andreja Katič: “Vsi tisti, ki so delali z obsojencem, preverijo in v kolikor ni nikakršnih varnostnih zadržkov, se lahko kazen prekine.” Takšna rešitev bi v prvi fazi lahko zajela do 30 oseb.
Ukrepi pa niso naleteli na odobravanje vseh strokovnjakov. Miroslav Žaberl, docent kazenskega prava, je do predlaganih ukrepov kritičen: “Nesistemsko in neposrečeno!” Po njegovih besedah bi lahko to vplivalo na splošno varnost, saj je povratništvo v Sloveniji izjemno visoko, kar preko 50 odstotkov.
Ministrica Katič, kot navaja 24ur medtem zagotavlja, da ti ukrepi ne bodo vplivali na varnost državljanov, kot se to ni zgodilo niti v preteklosti. Po njenih besedah so zaporniški prostori preobremenjeni tudi zaradi spremembe strukture zapornikov, saj je skoraj polovica zapornikov tujcev, večinoma zaradi nezakonitega prečkanja meje.
Kadrovska in prostorska stiska
Razmere bo delno olajšal nov zapor v ljubljanskih Dobrunjah, ki bo ponujal prostor za 388 zapornikov, vendar bo zgrajen šele čez leto dni. Poleg prostorske stiske pa se sistem sooča tudi s pomanjkanjem pravosodnih policistov. Notranji minister Boštjan Poklukar je do trenutnih razmer kritičen: “Slovenski pravosodni sistem je leta in leta zanemarjal področje novih zaporov. Torej vse vlade.”
Pomanjkanje kadra je že povzročilo odpoved več sodnih obravnav, predlog, da bi policisti pomagali pravosodnim policistom, pa ni uspel. “Reševati en državni organ, ki je kadrovsko podhranjen, z drugim državnim organom, ki je kadrovsko podhranjen, pravzaprav potem nič ne naredimo,” je dejal Poklukar.
Če razmere ne bodo rešene, bi lahko v prihodnosti razmislili tudi o ukrepu, da zaradi prezasedenosti novih zapornikov začasno sploh ne bi sprejemali.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna