Pritisk na Izrael: Sklic nujne seje Varnostnega sveta ZN

Gaza [Foto: Wikimedia/WAFA (Q2915969) v pogodbi z lokalnim podjetjem (APAimages)/Naaman Omar]

Pritisk na Izrael: Sklic nujne seje Varnostnega sveta ZN

[The Guardian] – Združeno kraljestvo, Francija in Alžirija so sklicale nujno sejo Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN), da bi obravnavali naraščajoč pritisk na Izrael. Združene države Amerike (ZDA) so namreč opozorile, da bodo delno prekinile vojaško pomoč Izraelu, če v naslednjih 30 dneh ne bo omogočen neoviran pretok humanitarne pomoči v Gazo. Humanitarne agencije so namreč izrazile zaskrbljenost zaradi slabih razmer v Gazi, kjer so ljudje že tako obupani, da iščejo hrano in denar med ruševinami.

V zadnjih dneh so številni svetovni voditelji, med njimi tudi slovenski predsednik vlade dr. Robert Golob, izrazili svoje stališče glede tega perečega vprašanja. Golob je poudaril, da Slovenija podpira vse ukrepe, ki bi pripomogli k zaustavitvi vojnih razmer v Gazi in Libanonu. Mednarodna skupnost mora po njegovih besedah podpreti rešitev dveh držav, saj gre za edino dolgoročno politično rešitev palestinskega vprašanja.

Pritisk ZDA in zaskrbljenost glede humanitarnih razmer

ZDA so po večmesečnem vztrajanju, da ne bodo uporabile orožja kot vzvoda za pritisk na Izrael, konec tedna spremenile svojo držo. Od Izraela zahtevajo, da odpre mejne prehode, zaprte od začetka meseca, in omogoči pretok pomoči. Zunanji minister Združenega kraljestva, David Lammy, je v tej luči opozoril, da so humanitarne razmere v severni Gazi vse bolj kritične, saj ljudem primanjkuje osnovnih dobrin, kot sta hrana in medicinski material. Izrael mora po njegovih besedah zagotoviti zaščito civilistov in omogočiti, da pomoč pride do tistih, ki jo nujno potrebujejo.

Washington je v pismu izraelskim ministrom Yoavu Gallantu in Ronu Dermerju zahteval, da se v Gazo dnevno prepelje vsaj 350 tovornjakov s humanitarno pomočjo, in sicer prek vseh štirih glavnih mejnih prehodov. Zahteva je bila oblikovana kot pravna, kar pomeni, da ZDA pri tem zahtevajo spoštovanje lastne zakonodaje. Kljub temu se zdi, da ZDA ne morejo zadržati dvomov glede izgube ključne podpore Kamale Harris na predsedniških volitvah, kar bi lahko vplivalo na dolgoročno politiko do Bližnjega vzhoda.

Izraelov previden odziv in nezanesljivost humanitarne pomoči

Izraelski generalštabni častniki so se odzvali na ameriški pritisk z opozorilom, da delujejo po lastnih načrtih in da pri humanitarni pomoči ne bo bistvenih sprememb, razen nujnih ukrepov za dostavo pomoči kljub obstoječim spopadom. V zadnjih dveh dneh je izraelska vojska omogočila prihod konvojev s pomočjo v severno Gazo, kar naj bi bilo del rutinske humanitarne operacije.

ZDA vztrajajo, da se količina pomoči, ki vstopa v Gazo, zmanjša, pri čemer je bil september najslabši mesec v zadnjem letu. Pismo, ki sta ga poslala ameriška sekretarja Blinken in Austin, je posebej izpostavilo zmanjšanje količine pomoči za več kot 50 odstotkov od marca naprej, kar so potrdile tudi številke na zasedanju Varnostnega sveta ZN prejšnji teden.

V pismu so ZDA tudi opozorile na pomen delovanja palestinske humanitarne agencije Unrwa, saj bi omejitve te organizacije, ki jih predlaga Izrael, lahko v tem kritičnem trenutku uničile humanitarni odziv v Gazi. To bi prizadelo deset tisoče Palestincev, ki so odvisni od storitev Unrwe, kar bi imelo posledice tudi za zakonodajo in politiko ZDA.

Zaključek in širši kontekst na Bližnjem vzhodu

Demarša ZDA, ki zahteva odprtje mejnih prehodov in povečanje pretoka humanitarne pomoči, nakazuje, kako zahtevna je diplomatska situacija na Bližnjem vzhodu. Medtem ko Washington podpira izraelske operacije v Libanonu, je obenem zaskrbljen zaradi posledic omejevanja humanitarne pomoči Palestincem v Gazi. ZDA si prizadevajo za uravnoteženje svoje vloge, vendar so razdeljena stališča znotraj ameriške administracije zaznamovala tudi neenotno izvajanje politike v regiji.

Soočeni s pričakovanim izraelskim napadom na Iran, ZDA pošiljajo dodatno zračno obrambo v Izrael, kar je del širšega prizadevanja za stabilizacijo razmer na več bojiščih. Napetosti v regiji ostajajo visoke, medtem ko mednarodna skupnost poziva k takojšnjemu humanitarnemu ukrepanju, da bi preprečili nadaljnje trpljenje civilistov v Gazi in širše na Bližnjem vzhodu.

Portal24; Foto: Wikimedia/WAFA (Q2915969) v pogodbi z lokalnim podjetjem (APAimages)/Naaman Omar