Prižiganje sveč z mislijo na naravo: Ministrstvo poziva k zmernosti

ByMiha D. Kovač

29. oktobra, 2024 ,
Foto: Pixabay

Prižiganje sveč z mislijo na naravo: Ministrstvo poziva k zmernosti

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ob prihajajočem dnevu spomina na mrtve poudarja pomen ohranjanja slovenskega običaja prižiganja sveč na grobovih kot simbola spoštovanja do pokojnih. Tradicija je v Sloveniji globoko zakoreninjena in nosi pomen ohranjanja spomina, a hkrati prinaša tudi okoljske izzive. V Sloveniji vsako leto porabimo velike količine nagrobnih sveč, kar ustvarja znatne količine odpadkov. V lanskem letu smo tako porabili več kot 3500 ton nagrobnih sveč, kar Slovenijo uvršča med države z najvišjo porabo v Evropi. Ministrstvo je ob tem spomnilo: “Velika količina sveč, ki jih v Sloveniji prižgemo vsako leto, se po uporabi spremeni v odpadek, ki bremeni naše okolje.”

Okoljske posledice nagrobnih sveč

Vsaka sveča, ki dogori, postane odpadek, ki se ga je potrebno ustrezno znebiti. V Sloveniji je ravnanje z odpadnimi nagrobnimi svečami sicer dobro organizirano. Proizvajalci, uvozniki in trgovci so vključeni v sistem ravnanja s svečami in poskrbijo, da se odpadne sveče pravilno obdelajo. “Za predelavo in ustrezno ravnanje z odpadnimi svečami skrbijo predvsem proizvajalci, uvozniki in trgovci, ki sveče dajejo na trg,” je pojasnilo ministrstvo. Na ta način lahko sveče razstavijo in posamezne materiale, kot so parafin, plastika, kovine in steklo, reciklirajo ter usmerijo v proizvodnjo novih izdelkov.

Kljub temu pa ostaja določena količina sveč, ki jih ni možno reciklirati in jih je potrebno odlagati, kar povzroča dodatne okoljske izzive. Podatki za leto 2022 kažejo, da je bilo od 4000 ton prodanih sveč zbranih 1796 ton odpadnih sveč, kar vključuje tudi druge odpadke. Približno 58 odstotkov materialov iz odpadnih nagrobnih sveč je bilo predelanih, ostali del pa je bilo potrebno odložiti.

Spodbuda k premišljenemu pristopu

Ministrstvo ob tej priložnosti spodbuja državljane k bolj premišljenemu ravnanju z nagrobnimi svečami. “Naša glavna skrb je, da sveče po uporabi pravilno odložimo in jih tako usmerimo v predelavo,” so zapisali na ministrstvu. Pomembno je, da se uporabniki zavedajo možnosti zmanjšanja vpliva na okolje že z majhnimi spremembami, kot so izbira trajnejših sveč in premislek o količini prižganih sveč. Tako lahko vsak posameznik prispeva k varovanju okolja in hkrati ohrani simboliko spoštovanja do pokojnih.

Ministrstvo poudarja, da količina sveč ni merilo moči spomina, temveč je ključen način, kako se spominjamo pokojnih, hkrati pa skrbimo za naravo.

Portal24; Foto: Pixabay