Protest pred celjskim sodiščem: Dovolj je slovenskega krivosodja!

Podpora Janezu Janšu pred celjskim sodiščem [Foto: Portal24/fotografija je simbolna]

Protest pred celjskim sodiščem: Dovolj je slovenskega krivosodja!

Danes, 12. decembra, ob pet minut pred dvanajsto, so se pred celjskim sodiščem zbrali številni protestniki, ki so izrazili nezadovoljstvo z delovanjem slovenskega sodstva. Shod, ki ga spremlja tudi Nova24TV, je jasen klic k spremembam v pravosodju, kjer je mera krivic, ki jih je to prizadejalo, po mnenju govorcev in udeležencev, že zdavnaj polna. Kritike na račun krivosodja so bile ostre in neposredne, govorniki pa so poudarjali, da gre za težavo, ki sega daleč preko primera opozicijskega voditelja Janeza Janše.

“Začenja se še ena od faz kafkovskega sojenja v zadevi Trenta. Znova spremenili prostor sojenja. Po novem novinarji s seboj ne smemo imeti računalnikov,” je zapisal tednik Demokracija. Po navedbah Nova24TV gre za načrtno prizadevanje, da bi sporno ravnanje pravosodja ostalo skrito javnosti. Janša, ki je bil žrtev podobnih procesov že v primeru Patria, je bil ponovno v središču pozornosti, vendar so govorci opozorili tudi na številne druge primere manjših in manj znanih posameznikov, ki jih je krivosodje zlomilo.

Na dogodku je spregovoril tudi Janša, ki se je odzval na vzklike “Mafija, mafija!” ter dejal: “Žaljivo je za mafijo, če slovenskemu krivosodju rečete mafija. Krivosodje se ne drži nobenih pravil, mafija se.” Poudaril je, da je situacija v pravosodju tako resna, da je nujno ukrepati.

Glasen klic k spremembam

Med dogodkom so udeleženci poudarili, da je čas za konec zmontiranih sodnih procesov in zdravorazumski pristop. Govornica Zala Klopčič je shod uvedla z besedami: “Zdrava pamet nam govori, da so nam ugrabili državo, in sicer tisti, ki bi nas morali ščititi – slovensko krivosodje!” Na shodu je spregovoril tudi bivši notranji minister Aleš Hojs, ki je poudaril: “Krivosodje bomo izbezali iz njihovih lukenj in jih poslali na smetišče zgodovine!” Govorniki so kritizirali dvojna merila, pri čemer kriminalci, povezani s Kavaškim klanom, svobodno hodijo po ulicah. Sodniki, ki ne sledijo pričakovanjem, pa postanejo tarče pritiska.

Nova24TV je poročala tudi o šokantnem razkritju, da sodniki v Sloveniji lahko pripadajo političnim strankam, kar je povzročilo ogorčenje. Hojs je opozoril: “Navaden policist, zato da je neodvisen, ne sme biti član politične stranke. Po drugi strani pa sodnik, ki nas krivično zapre, to sme biti.” Govorniki so se zavzeli za reformo, ki bi onemogočila tovrstno prakso, in poudarili, da je nujno okrepiti zaupanje v pravosodje.

Helblova je v svojem govoru dodala: “Rekli so tudi, da spodbujamo nestrpnost in sovražnost! A res, mi?! Mi ne! Zato smo danes tukaj pred celjskim sodiščem, da jasno povemo, da smo vsi Janez Janša, jutri je lahko na njegovem mestu vsak od nas!” Protestniki so opozorili na nedopustne prakse, kot so desetletja trajajoči sodni postopki, katerih cilj je diskreditacija in uničenje posameznikov.

Nova vizija za slovensko pravosodje

Govorniki so izrazili prepričanje, da bodo volitve priložnost za spremembe. Aleš Hojs je zaključil svoj govor z besedami osamosvojitelja Ivana Omana: “Na volitve gremo zato, da zmagamo!” Prav tako je napovedal, da bodo sodnike, če do sprememb ne pride, neposredno izvolili ljudje, saj sedanji sistem ne odraža volje državljanov.

Alenka Helbl je poudarila pomen pokončne drže: “Postanimo pokončni v lastni državi, iz katere nas ne bo nihče izganjal!” Opozorila je, da se ne sme dovoliti, da bi elite tranzicije ukradle sanje o suvereni in demokratični Sloveniji.

Protest pred celjskim sodiščem, je bil predvsem opomin, da je slovensko pravosodje v očeh mnogih izgubilo kredibilnost. Udeleženci so pozvali k preglednosti in odgovornosti, pri čemer so izpostavili nujnost reform in pravosodne prenove. Klic k zdravi pameti in pravičnosti je danes odmeval močno in jasno, ne le v Celju, ampak po vsej Sloveniji.

Portal24;

Foto: Portal24/fotografija je simbolna