Protesti v Gruziji: vlada zavrača EU, opozicija zahteva spremembe
V Gruziji je politična kriza, potem ko je vladajoča stranka Gruzijske sanje sprejela odločitev, da prekine pogajanja o pridružitvi Evropski uniji dosegla nov vrhunec, poroča Euronews. Odločitev je sprožila val protestov, ki že tretjo zaporedno noč potekajo po vsej državi, z osrednjim prizoriščem na aveniji Rustaveli v prestolnici Tbilisi.
Protesti so eskalirali v množične spopade med policijo in protestniki, pri čemer je bilo aretiranih več kot 100 ljudi. Notranje ministrstvo je v petek zvečer potrdilo uporabo vodnih topov za razpršitev množic, medtem ko so mediji poročali o policijskem nasilju, vključno s pretepanjem protestnikov. Poleg protestnikov so bili tarča represije tudi predstavniki medijev, kar je dodatno zaostrilo že tako napete razmere.
Nemiri so se začeli po oktobrskih parlamentarnih volitvah, ki so jih mnogi videli kot referendum o prizadevanjih Gruzije za pridružitev EU. Opozicija je volitve označila za prirejene in bojkotirala parlament. Evropski parlament je kasneje obsodil volitve kot nesvobodne in nepoštene ter jih označil za dokaz demokratičnega nazadovanja v državi. Resolucija EU je vključevala tudi poziv k ponovitvi volitev pod mednarodnim nadzorom.
Kritike na račun vlade in EU
Predsednica Gruzije Salome Zourabichvili je vlado stranke Gruzijske sanje označila za nelegitimno. Poudarila je, da se protesti širijo zunaj prestolnice in vključujejo tudi nasprotovanje znotraj državnih institucij. Opozicija medtem trdi, da je Rusija vplivala na izid volitev, da bi Gruzijo zadržala v svoji orbiti.
Gruzijski premier Irakli Kobakhidze je medtem ostro kritiziral Evropski parlament, ki ga je označil za “orodje izsiljevanja proti Gruziji”. Dodal je, da bo država do leta 2028 zavrnila vsakršno proračunsko pomoč EU, medtem ko je vladajočo stranko branil pred obtožbami o avtoritarnosti in naklonjenosti Moskvi.
EU je Gruziji decembra 2023 podelila status kandidatke pod pogojem izpolnjevanja demokratičnih priporočil, vendar je letos zmanjšala finančno podporo zaradi spornega zakona o “tujem vplivu”, ki ga mnogi vidijo kot udarec demokratičnim svoboščinam. Evropski poslanci so pozvali k omejitvi formalnih stikov z gruzijsko vlado ter uvedbi sankcij.
Portal24; Foto: Pixabay/ InstagramFOTOGRAFIN