Protesti v Tel Avivu: Družine talcev obtožujejo Netanjahuja za blokado pogajanj
V Tel Avivu so potekali množični protesti, na katerih so demonstranti izraelsko vlado obtožili, da ni storila dovolj za izpustitev talcev, ki jih Hamas še vedno drži v ujetništvu. Protestniki so s seboj nosili improvizirane krste, prekrite z izraelskimi zastavami, kar je simboliziralo njihove ljubljene, ki so še vedno ujeti v Gazi. Zbrani so bili prepričani, da premier Benjamin Netanjahu s svojimi zahtevami lahko iztiri pogovore o prekinitvi ognja.
Eden izmed glasnejših kritikov je bil Gil Dickmann, bratranec Carmela Gata, katerega truplo je izraelska vojska nedavno našla v Gazi. “Benjamin Netanjahu je Carmela, mojega bratranca, obsodil na smrt,” je dejal Dickmann in dodal, da je bilo 327 dni priložnosti, da bi izraelska vlada vrnila njegovega sorodnika. Podobne obtožbe so prišle tudi iz strani drugih družin talcev, ki menijo, da vlada ne ukrepa dovolj hitro ali učinkovito.
Pogovori o prekinitvi ognja na mrtvi točki
Pogovori o prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom že več tednov stagnirajo, saj obe strani druga drugo obtožujeta pomanjkanja napredka. Združene države so napovedale nov predlog za prekinitev ognja, ki bi vključeval izpustitev talcev in končanje skoraj 11-mesečne vojne. Vendar pa so zadnje izjave premierja Netanjahuja dodale nov zaplet.
Netanjahu je v sredo izjavil, da mora Izrael ohraniti nadzor nad tako imenovanim filadelfijskim koridorjem, ki se nahaja ob meji med Gazo in Egiptom. Trdil je, da so izraelske enote odkrile številne predore pod to mejo, zaradi česar je nadzor ključnega pomena za varnost Izraela. Ta zahteva je postala osrednja točka spora v pogajanjih, saj Hamas zahteva popoln umik izraelskih sil iz Gaze.
Kritične zahteve in pogajanja
Egipt, skupaj z ZDA in Katarjem, ki posredujejo v pogajanjih, je prav tako podal zahtevo po časovnem načrtu, po katerem bi izraelske enote morale zapustiti filadelfijski koridor. Kljub temu pa se zdi, da so Netanjahujeve izjave povzročile jezo med družinami talcev, ki premierja obtožujejo, da s temi zahtevami ovira pogovore o prekinitvi ognja.
Od začetka spopadov 7. oktobra je po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi, ki ga vodi Hamas, umrlo več kot 40.000 Palestincev. Te številke ne ločujejo med borci in civilisti. Na izraelski strani je število žrtev preseglo 1100, med njimi pa je bilo okoli 250 ljudi ugrabljenih. Med začasno prekinitvijo spopadov novembra so izpustili več kot 100 talcev, izraelske oblasti pa verjamejo, da je v Gazi še vedno približno 70 živih.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay