Protesti v Venezueli: Maduro aretiral 2000 ljudi
Na tisoče Venezuelcev je včeraj marširalo po južnoameriški državi, protestirajoč proti rezultatom nedavnih volitev, ki so povzročile politično krizo. Samooklicani predsednik Nicolas Maduro je med svojim govorom svojim privržencem razkril, da je bilo med protesti aretiranih okoli 2000 ljudi, in napovedal, da ne bo amnestije.
Venezuelska volilna komisija, ki jo kritiki obtožujejo pristranskosti v korist vladajočih socialistov, je Madura po nedeljskih volitvah razglasila za zmagovalca z 51 odstotki glasov, medtem ko je opozicijski kandidat Edmund Gonzalez prejel 46 odstotkov glasov. Objavljeni rezultati so sprožili obtožbe o volilnih goljufijah in množične proteste po vsej državi.
Zatiranje protestov in obtožbe o državnem udaru
Varnostne sile so hitro začele zatirati protestnike, ki jih je Madurova vlada označila za del poskusa državnega udara, podprtega s strani ZDA. Maduro je na shodu v Caracasu izjavil, da ne bo “odpuščanja” za tiste, ki sodelujejo v protestih, in obljubil “najvišjo kazen” za aretirane.
Madurovi podporniki trdijo, da branijo demokracijo. Alfredo Valera, predsednik venezuelskega sindikata Fontur, je za državno televizijo povedal: “Danes smo tukaj in poslušamo poziv našega predsednika … da branimo demokracijo.”
Opozicija na ulicah in prisotnost Marie Corine Machado
Na drugi strani so privrženci opozicije, spodbujeni z navzočnostjo opozicijske voditeljice Marie Corine Machado, marširali za pravico. Machado se je v soboto pojavila iz skrivališča in se pridružila protestom na ulicah Caracasa. Svojim podpornikom je dejala: “Tako kot smo potrebovali veliko časa, da smo dosegli volilno zmago, zdaj prihaja faza, ki jo rešujemo iz dneva v dan, vendar še nikoli nismo bili tako močni kot danes, nikoli.”
Machado se je v četrtkovem članku za Wall Street Journal razkrila, da se skriva in boji za svoje življenje. Njena prisotnost na ulicah je mnogim vlila pogum, da nadaljujejo s protesti. Protesti so potekali tudi v drugih mestih, kot so Valencia, Maracaibo in San Cristobal. Trgovka Maria Luzardo iz San Cristobala je dejala: “Če je Machado dovolj pogumna, da je kljub grožnjam na ulicah, potem smo tudi mi. Venezuela nas kliče.”
Smrtne žrtve in mednarodne reakcije
Doslej je bilo v povolilnih protestih po različnih virih, vključno z ameriško organizacijo Human Rights Watch, ubitih najmanj 20 ljudi. Med tednom so se številni Venezuelci pojavili pred policijskimi postajami in zahtevali informacije o pridržanih družinskih članih.
Organizacija ameriških držav (OAS) s sedežem v Washingtonu je pred načrtovanimi protesti pozvala k miru v Venezueli. “Danes pozivamo, da ne sme biti več političnih zapornikov, nič več mučenih ljudi, nič več pogrešanih ljudi, nič več umorjenih ljudi,” je dejala OAS, ki je volilne rezultate označila za nezanesljive.
Mednarodno priznanje volilnih rezultatov
Več držav, vključno z ZDA in Argentino, je že priznalo Gonzaleza za zmagovalca volitev. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v četrtek dejal, da so dokazi o njegovi zmagi neizpodbitni. Tudi Kostarika, Ekvador, Panama in Urugvaj so v petek priznale Gonzalezovo zmago. Nasprotno pa so Rusija, Kitajska in Kuba čestitale Maduru.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Wikimedia/Tiskovna služba predsednika Ruske federacije