Prva skupina nezakonitih migrantov iz Italije premeščena v azilne centre v Albaniji
[Euronews] – Italija je pričela z izvajanjem spornega načrta za premeščanje nezakonitih migrantov v Albanijo. Prva skupina šestnajstih moških nezkonitih migrantov, ki so jih premestili iz Italije, naj bi v sredo prispela v albansko pristanišče Shëngjin. Gre za ključen korak v prizadevanjih italijanske vlade za obvladovanje ilegalnega migrantskega vala, pri čemer se osredotočajo na obdelavo prošenj za azil zunaj italijanskih meja. Kljub kritikam tako doma kot v tujini, je italijanska premierka Giorgia Meloni ta ukrep označila za pozitiven primer reševanja migracijske krize.
Notranje ministrstvo Albanije je v ponedeljek potrdilo, da so prvi nezakoniti migranti že na poti v novoustanovljene azilne centre. Gre za del dogovora, ki sta ga lani novembra podpisala italijanska premierka Giorgia Meloni in albanski premier Edi Rama. Cilj sporazuma je obdelava na tisoče prošenj za azil zunaj italijanskih meja, kar naj bi pripomoglo k razbremenitvi Italije pri upravljanju ilegalnega migrantskega pritiska.
Premierka Meloni je ob začetku izvajanja načrta dejala, da gre za “novo, pogumno pot brez primere”, ki popolnoma odraža evropski duh in bi ji lahko sledile tudi druge države, ki niso članice EU. Meloni je poudarila, da gre za evropski model reševanja migracijske krize, ki bi lahko postal vzor za prihodnje dogovore med EU in drugimi tretjimi državami.
Prva skupina migrantov
Prva skupina šestnajstih nezakonitih migrantov, sestavljena iz desetih državljanov Bangladeša in šestih državljanov Egipta, je bila odstranjena z otoka Lampedusa s pomočjo mornariške ladje, potem ko so jih rešili na morju. Migranti so bili del večje skupine približno tisočih ljudi, ki so z obale Libije poskušali priti do Lampeduse.
Nezakoniti migranti bodo po prihodu v pristanišče Shëngjin opravili identifikacijo in zdravstveni pregled. Tistim, za katere bo ugotovljeno, da so v dobrem zdravstvenem stanju in jim bo dovoljen uradni postopek vložitve prošnje za azil v Italiji, bodo premeščeni v bližnji center v Gjaderju, 20 kilometrov stran od pristanišča.
Azilni centri v Albaniji
Albanski azilni centri, ki so bili vzpostavljeni v sklopu tega dogovora, bodo sprva sprejeli do 400 nezakonitih migrantov, v prihodnjih tednih pa naj bi njihova zmogljivost narasla na 880. V teh centrih bodo nezakonitih migranti obdelovali prošnje za azil, obstajajo pa tudi posebni objekti za tiste, ki jim bo zavrnjen azil in bodo izgnani v države izvora.
Načrt predvideva, da bo Albanija sprejela do 3000 moških nezakonitih migrantov, medtem ko bo Italija pospešila obdelavo njihovih prošenj. Po navedbah italijanskih uradnikov naj bi vodenje obeh centrov stalo približno 670 milijonov evrov v petih letih. Nezakoniti migranti bodo ohranili pravico do prošnje za azil v Italiji, a bodo njihovi postopki obdelani na albanskih tleh.
Zaskrbljenost mednarodnih organizacij
Načrt je naletel na zaskrbljenost mednarodnih organizacij za človekove pravice. Tiskovni predstavnik agencije ZN za begunce (UNHCR) je izrazil resno zaskrbljenost glede tega načrta in pojasnil, da ena od njihovih ekip spremlja proces na krovu ladje, ki prevaža prve nezakonite migrante. UNHCR se je strinjal, da bo v prvih treh mesecih nadzoroval delovanje sheme, da bi zagotovil zaščito pravic in dostojanstva migrantov.
Vlada Giorgie Meleni je poudarila, da načrt ne bo ločeval družin. Ženske, otroci, starejši in bolni ter žrtve mučenja bodo še naprej ostali v Italiji, kjer bodo deležni ustrezne obravnave in nastanitve.
Podpora Evropske unije
Migrantska kriza je postala ključno vprašanje na južnih mejah Evropske unije, predvsem v Italiji, ki se že dolgo bori z velikim pritiskom ilegalnih migrantov. Italijanska premierka Meloni je v tem boju našla zaveznika, in sicer v predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen. Von der Leyen je ob začetku izvajanja italijansko-albanskega sporazuma druge evropske države pozvala, naj preučijo možnost vzpostavitve podobnih centrov za obdelavo prošenj zunaj meja EU.
Meloni in njeni zavezniki menijo, da bi lahko takšni sporazumi pomagali pravičneje porazdeliti breme ilegalnih migracij med evropskimi državami in s tem zmanjšati pritisk na države, kot je Italija. Evropska komisija medtem preučuje nove zakonodajne predloge za vračanje ilegalnih migrantov, ki bi vključevali sodelovanje z neevropskimi državami, kot je Albanija.
Portal24; Foto: Pixabay