Putin orkestrira rast cen nafte na globalnem trgu
Svetovni trg nafte se sooča s hitrim naraščanjem cen, nekateri analitiki napovedujejo, da bi lahko sod nafte kmalu dosegel vrednost 100 dolarjev. Nekateri se bojijo, da bi ta trend lahko povzročil dodatne glavobole centralnih bankirjev v boju proti inflaciji. Od julija se je cena nafte zvišala za okoli 30 odstotkov in je v sredo po mednarodnem kazalniku nafte Brent dosegla 96,50 dolarja za sod. Nekaj glavnih dejavnikov je pripomoglo k tej rasti cen, ki vključujejo politiko Savdske Arabije, odločitve Rusije ter rast povpraševanja na Kitajskem.
Savdska Arabija, kot ena glavnih proizvajalk nafte na svetu, je zaradi povečanja zaslužka zmanjšala dobavo nafte na trgu. To je poteza, ki je mnoge analitike presenetila, saj kraljevina vloži milijarde dolarjev v raziskave in razvoj ter širi svoje proizvodne zmogljivosti. Vendar pa uradna razlaga Savdske Arabije temelji na strahu pred možno recesijo, ki bi lahko prizadela ceno nafte.
Rusija, pod vodstvom predsednika Putina, prav tako igra ključno vlogo pri zmanjšanju dobave nafte, in sicer s 5-odstotnim znižanjem svetovnih zalog nafte prek organizacije OPEC Plus. Poteza je prišla v času, ko so se delnice v ZDA zmanjšale. Slednje pa je neposredno vplivalo na tržne odzive in rast cene nafte.
Poleg tega je rast povpraševanja, zlasti na Kitajskem, še dodatno spodbudila ceno nafte, saj je v četrtem četrtletju kitajsko povpraševanje naraslo za 1,6 milijona sodčkov na dan. Trenutno svetovno povpraševanje presega proizvodnjo za 1,8 milijarde sodčkov na dan, kar ustvarja višje cene.
Situacija na trgu dizelskega goriva je še posebej kritična
Situacija na trgu dizelskega goriva je še posebej kritična. Rafinerije plačujejo visoke premije za surovo nafto, saj je dizel postalo redko gorivo. Savdijci in Rusi “pomanjkanje” dizla ustvarjajo umetno, kar ustvarja dodaten pritisk na trgu.
Rusija napoveduje dodatno znižanje za 300.000 sodov na dan, da bi zagotovila nadaljnjo rast cen nafte, kar je sprožilo dodatne pritiske na trgu. Zdi se, da Rusija izkorišča priložnost za doseganje višjih cen nafte, pri čemer je po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) ruski izvoz nafte avgusta dosegel 17,7 milijarde dolarjev, kar je najvišja raven v zadnjem letu.
Eden od razlogov, zakaj Rusija lahko ohranja cene nafte visoke, je njihova zmožnost izogibanja sankcijam G7. Rusija je našla alternative za prodajo nafte po nižjih cenah, kar je privedlo do znatnega povečanja prihodkov od prodaje nafte, več kot je bilo prvotno pričakovano.
Ben Hilgenstock, ekonomist pri KSE, je opozoril na spremembe v načinu, kako Rusija oskrbuje svojo nafto, ter poudaril, da bi lahko bile težave z uvedbo cenovnih omejitev v prihodnosti. Rusija je ta teden prepovedala izvoz dizla in drugih goriv, kar je bilo interpretirano kot poskus motenja naftnega trga.
V ZDA je Bloomberg poročal o zaskrbljujočem padcu zalog, saj so zaloge v Cushingu v Oklahomi padle tik pod 22 milijonov sodov, kar je najnižje od julija 2022.
Amrita Sen, soustanoviteljica in vodja raziskav pri svetovalnem podjetju Energy Aspects, je izpostavila, da je trenutna situacija v ZDA zaskrbljujoča, saj je Cushing suh, zaloge surove nafte pa so padle bolj, kot je bilo pričakovano.
Ob vseh teh dejavnikih se svet sooča z veliko negotovostjo glede prihodnje cene nafte. Medtem ko analitiki in trgovci spremljajo situacijo, je jasno, da geopolitične napetosti in globalne gospodarske razmere ostajajo ključni dejavniki, ki vplivajo na svetovni naftni trg.